Ojedinělý nález munice
Pyrotechnici čelí unikátnímu případu v Litvínově.
S nálezy munice se setkávají policejní pyrotechnici po celé České republice prakticky každý den. V průměru vyjíždějí ročně k 1500 případům nálezů a zajištění munice. Avšak s takovýmto unikátní nálezem, jako je ten v Litvínově v Ústeckém kraji, se pyrotechnici v novodobé historii České republiky ještě nesetkali. Při výkopových pracích narazili na anglickou leteckou pumu ráže 500 liber. Nebezpečnost a ojedinělost tohoto nálezu spočívají v iniciačním mechanismu. Do včerejšího dne (21. 8. 2024) pyrotechnici totiž pracovali pouze s nálezy, které v sobě měly mechanický iniciační systém. V tomto případě puma obsahuje dlouhodobý chemický časový zapalovač, který je velice nebezpečný nejen v své nepředvídatelnosti. Nastaven může být až na 144 hodin, tedy 6 dní.
Razantní opatření, jako je evakuace téměř 600 osob a uzavření prostoru okolo 1,5 km po dobu 6 dnů (do 27. 8. 2024) je na místě. Důvodem je nepředvídatelnost možné iniciace letecké pumy, a to nejen kvůli samotnému nálezu, ale také kvůli povrchovému poškození, ke kterému došlo při výkopových pracích. Vliv času měl také na znehodnocení nálezu svůj podíl. Pyrotechnikům i tato skutečnost často značně ztěžuje práci.
Nyní probíhá komunikace s odborníky nejen z České republiky, ale také kolegů z Německa, kteří s nálezy leteckých pum s chemickým časovým zapalovačem mají větší zkušenosti.
Prvotní informace z Ústeckého kraje: https://www.policie.cz/clanek/nalez-letecke-pumy-v-zaluzi.aspx
26. 8. 2024 - aktualizace
Lhůta 144 hodin neslouží jen k čekání
Od doby nálezu a zjištění, o jak nebezpečnou pumu se jedná, Pyrotechnická služba Policie ČR vedla mnoho jednání. Konzultace probíhaly, jak v rámci pyrotechnické komise, která byla složena z těch nejzkušenějších pyrotechniků z řad Policie ČR, tak se zahraničními kolegy z Německa a Polska. Ti mají s tímto typem zapalovače letecké pumy více zkušeností. Jednání probíhala také s odborníky na historii z Národního technického muzea a pyrotechnici pracovali také s informacemi pocházejícími z místní znalosti týkající se problematiky podloží. Veškeré konzultace postupů probíhaly také ve spolupráci s odborníky přilehlé chemičky. Všichni pyrotechničtí odborníci jsou si plně vědomi velkého rizika iniciace nebezpečného zapalovače letecké pumy. K výbuchu může dojít samovolně v každém okamžiku nebo při pohybu pumy či pádu předmětu na pumu.
Zjednodušeně řečeno s nálezem není v žádném okamžiku možno jakýmkoliv způsobem manipulovat, aby nedošlo k výbuchu a zničit pumu mohou pyrotechnici řízeným odpalem na místě, na kterém se právě teď nachází. Jelikož se nenachází na zcela odlehlém místě, kde by nenapáchala žádné škody, musíme výrazně utlumit účinky výbuchu. V okolí se nachází budovy chemičky s veškerými produktovody či zásobníky a další důležité objekty firmy. Předem určenými postupy se budou snažit pyrotechnici utlumit nejen tlakovou vlnu nad povrhem země, ale také střepinový účinek, stavební úlomky a v neposlední řadě také seismickou vlnu, která se šíří pod povrchem. To vše by mohlo napáchat veliké škody.
Postup likvidace letecké pumy s dlouhodobým chemickým zapalovačem
Práce začnou v úterý 27. 8. 2024 ve 13 hodin, tedy po uplynutí čekací doby 144 hodin od nálezu pumy, a budou pokračovat až do večerních hodin. V následující dny budou práce probíhat již od ranních hodin. Z důvodu bezpečnosti je nutné, aby u pumy pracoval co nejmenší počet pyrotechniků, a to 2 až 3. Kvůli vysokému ohrožení budou také sami obsluhovat hasičskou techniku. Aby práce nebyly přerušeny, bude se na místě střídat celá pyrotechnická komise, tedy 10 nejzkušenějších pyrotechniků.
Okolí pumy se obloží tzv. Big-Bagy, velkoobjemovými vaky s pískem (1x1x1m) do výšky 5 m. Nejblíže k pumě bude nejsilnější ochrana – 5 až 6 m do šířky a tato ochranná schránka, kterou pyrotechnici nazávají "sarkofág", se bude skládat přibližně ze 400 vaků. O kus dál pyrotechnici vystaví další písečnou barikádu.
Puma se nachází v bezprostřední blízkosti objektu, který je sice určen k demolici, ale pyrotechnici musí zabezpečit, aby tlaková vlna neprošla objektem na druhou stranu. To by měly zajistit hasičské „bombdeky“ (rozřezané pneumatiky zavěšené na ocelových lanech), které již máme vyzkoušené ze cvičení v Ralsku (více informací zde https://www.policie.cz/clanek/co-s-nalezenou-nebezpecnou-munici.aspx).
Pytle s pískem budou využity i k vyztužení strany objektu určeného k demolici a také k zásobníkům s kyselinami a nebezpečnými látkami, které jsou součástí chemičky. V neposlední řadě se budou provádět různé opatření proti účinkům seismické vlny. Pro bezpečnost všech zúčastněných je důležité, aby každá z činností byla prováděna samostatně.
Při výbuchu letecké pumy vzniká střepinový účinek, tlaková vlna a seizmická vlna. Pokud tlakový účinek výbuchu utlumíme utěsněnou ochrannou schránkou, tak se naopak projeví zvýšený seismický účinek, který je v tomto případě násoben vysokou hladinou spodní vody (továrna byla postavena na vysušeném močálu). Z uvedeného důvodu ochrannou schránku hermeticky neutěsníme a tlakovou vlnu částečně budeme směřovat mimo areál do bezpečného prostoru.
Termín odpalu
Prvotně oznamovaný středeční termín likvidace letecké pumy 28. 8. 2024 nebudeme schopni z pochopitelných, výše uvedených důvodů dodržet. Použití velkého množství pytlů s pískem a jejich uložení u důležitých objektů firmy a uskutečnění proti seismických opatření v omezeném počtu pohybujících se osob, je velice časově náročné. Termín odpalu, podle postupu prací, by mohl být po řádné a pečlivé realizaci opatření ve čtvrtek 29. 8. nebo pátek 30. 8. 2024.
I přesto, že se snažíme utlumit veškeré účinky výbuchu této velké letecké pumy a podstupujeme velká rizika tím, že se pyrotechnici budou pohybovat v její těsné blízkosti, nevyhneme se zřejmě materiálním škodám. Například již ve vzdálenosti 20 m od pumy se nachází nadzemní produktovody (trubkové vedení chemičky).
Podobné opatření jsme již v minulosti realizovali, avšak za jiných podmínek, v rámci likvidace německé 250 kg vážící letecké pumy v obci Sosnová na Bruntálsku. Zde jsme se však nacházeli v jiné situaci a zejména v prostředí bez potencionálního ohrožení obyvatel či majetku v okolí.
27. 8. 2024 - akatualizace
Zkušenosti s pumou podobné velikosti
Podobné opatření jsme již v minulosti realizovali, avšak za jiných podmínek, v rámci likvidace německé 250 kg vážící letecké pumy v obci Sosnová na Bruntálsku. Nalezl ji hledač s detektorem kovu na konci dubna roku 2021 ve volném prostranství na poli.
Velikost nalezené pumy byla totožná s tou, se kterou se setkáváme nyní v Litvínově. Pokud bychom si ji chtěli představit či vizualizovat, laicky ji lze co do velikosti přirovnat k bojleru nebo například popelnici. Iniciační mechanismus byl však rozdílný. V Sosnové se nejednalo o nestabilní dlouhodobý chemický časovač, ale o elektrický kondenzátorový zapalovač. Také oblast nálezu byla příznivější, jelikož se nenacházel v prostředí s potencionálním ohrožením obyvatel či majetku v blízkém okolí.
I v tomto případě se sešla pyrotechnická komise složená z nejzkušenějších pyrotechniků z řad Policie ČR, která vyhodnotila, že hmotnost výbušné náplně 125 kg odpovídá obrovské ničivé síle. Zjistili, že manipulace s pumou by s sebou přinesla obrovské riziko, jelikož vlivem let došlo k degradaci vnitřního iniciačního systému. Deaktivace na místě nebyla možná, jelikož byla stejně jako u případu v Litvínově zajištěna proti vyjmutí antidelaboračním zařízením. K minimalizaci střepinového účinku a tlakové vlny bylo okolo pumy rozmístěno 23 kusů velkoobjemových vaků tzv. Big-Bagů s pískem. Seismické opatření v tomto případě nebylo vzhledem k dostatečné vzdálenosti objektů potřeba přijímat.
Pyrotechnici si na tomto nebezpečném nálezu s vysokým účinkem měli možnost vyzkoušet postupy, které uplatní právě při likvidaci letecké pumy v Litvínově.
28. 8. 2024 - aktualizace
Pyrotechnické práce začaly
Bezpečnostní doba, která byla stanovena od chvíle nálezu na 144 hodin, již uběhla a v avizovaný čas, tedy ve 13 hodin 27. 8. 2024, začaly pyrotechnické práce okolo nebezpečné letecké pumy.
Proč zvolili zrovna tento čas? Pyrotechnici vycházeli při stanovení limitu 144 hodin z použitého časového chemického zapalovače. Ten bezpečně identifikovali v letecké pumě anglické výroby o hmotnosti 500 liber. Zapalovač je velice nebezpečný a při bombardování se nastavoval na 12, 72 nebo 144 hodin. V každém okamžiku však stále může dojít samovolnému nečekanému výbuchu i po uplynutí této doby.
Fáze prací
V první fázi dojde ke stabilizaci letecké pumy. Jelikož se nachází na vyvýšeném šikmém místě, je nutné, aby ji pyrotechnici stabilizovali tak, aby se v průběhu prací nepohnula a nedošlo tím k nežádoucímu výbuchu.
Další fáze obsahuje průzkum okolí nálezu letecké pumy pomocí magnetometru. Tím chtějí pyrotechnici vyloučit výskyt další letecké pumy v bezprostředním okolí, protože v době bombardování závodu byly svrženy stovky až tisíce leteckých pum. Při ničení nálezu by mohlo dojít k dalšímu navázanému nežádoucímu výbuchu. Což by znamenalo velký střepinový a tlakový účinek.
Navazuje stavění tzv. „sarkofágu“ čili ochranné bariéry z Big-Bagů - velkoobjemové vaky s pískem. Důležitým prvkem je také zabezpečení budovy určené k demolici, která se nachází v těsné blízkosti letecké pumy. Budova částečně pohltí tlakový a střepinový účinek, ale pyrotechnici se budou snažit zajisti, aby tyto doprovodné efekty nepronikly budovou a nezpůsobily následnou škodu v prostorách chemičky. S tím jim pomohou nejen pytle s pískem, ale také tzv. „bombdeky“. V poslední fázi zabezpečí pyrotechnici důležité provozy firmy.
Každá fáze potřebuje svůj čas a po ukončení všech kroků mohou pyrotechnici řízeně odpálit nevybuchlou leteckou pumu.
Ochranné pomůcky a moderní pomocníci pyrotechniků
Puma obsahuje zhruba 100 kg výbušniny a žádný speciální oblek, který by pyrotechniky ochránil a zachytil tlakovou vlnu a střepinový účinek, nebyl do dnešního dne vyroben. Z toho důvodu budou pyrotechnici na místě i v těsné blízkosti nálezu pracovat pouze v pracovních rukavicích. Jelikož se pohybují u budovy určené k demolici na sobě budou mít přilbu proti mechanickým nárazům.
Pyrotechnikům pomáhají na místě kolegové z hasičského záchranného sboru - konkrétně HZS Ústeckého kraje, Záchranný útvar HZS ČR z dislokací Hlučín, Jihlava, Zbiroh, HZS podniku Unipetrol. V bezpečném prostoru plní pytle s pískem a připravují je k odvozu. Poskytli také k manipulaci a pohybu v nebezpečném prostoru potřebnou techniku. Celkově hasiči přivezli 11 speciálních strojů, kterými jsou:
- Cisternové zodolněné stříkačky Titan a Triton, univerzální stroje UDS 214, vyprošťovací automobily VYA 30 a k tomu nákladní automobily pro přepravu materiálu.
- Cisternová zodolněná stříkačka CZS 15 Triton je automobil s balistickou ochranou kabiny, určen pro provádění průzkumu, evakuaci, případně rychlého zákroku v nebezpečných prostorech.
- Cisternová zodolněná stříkačka CZS 40 Titan je čtyřnápravový speciál s balistickou ochranou kabiny, předurčen k hašení požárů v nebezpečných prostorech. Vybaven nádrží na 12 tis l vody, dvěma proudnicemi a výkonným čerpadlem. Dále termokamerou a dalšími prostředky, které jsou ovládány s kabiny osádky. Celé vozidlo je konstruováno pro maximální ochranu osádky při mechanickém i tepelném namáhání.
- Univerzální stroje UDS 214 jsou bagry na kolovém podvozku s teleskopickým výložníkem a lopatou. Díky svým vlastnostem jsou schopny provádět zemní a bourací práce, ale i nakládání materiálu.
- Vyprošťovací automobily VYA 30 jsou čtyřnápravové vyprošťovací automobily na terénním podvozku s výložníkem o nosnosti 30 t a dvěma navijáky o síle 200 kN. Díky řiditelným nápravám jsou velmi dobře manévrovatelné v omezených prostorech.
Obrovský pomocník při plánování stavby "sarkofágu" - ochranné schránky - je také 3D model, který společně s policejními pyrotechniky modelují hasiči z Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. Pyrotechnici mohou také díky záběrům z dronů lépe určit úhel odklonu tlakové vlny, který je třeba nasměrovat správným směrem tak, aby došlo k co nejmenším škodám na majetku chemičky.
Omezení a ohrožení obyvatelstva
Chtěli bychom uklidnit obyvatele přilehlých měst a obcí, že výbuch letecké pumy je nijak neohrozí.
Na dobu výbuchu rozšíří pyrotechnici bezpečný prostor. Uzávěra se tedy zvětší z 1500 na 2000 metrů. Řidiči budou muset počítat s tím, že dojde k uzavření okolních komunikací, stejně jak tomu bylo ve středu – v době nálezu. Evakuováni budou všichni pracovníci chemičky.
Pyrotechnici dělají maximu proto, aby uzavření prostoru nezdržovali, avšak každá fáze přípravy potřebuje svůj čas. S ohledem na skutečnost, že se v těsné blízkosti pumy mohou pohybovat pouze 3 pyrotechnici, jsou práce zdlouhavé. Tento počet je nastaven z bezpečnostních důvodů. Jak už bylo uvedeno, k výbuchu pumy může dojít v každém okamžiku a pyrotechnici tímto opatřením chtějí minimalizovat případné ztráty na životech.
Čas odpalu by chtěli pyrotechnici směřovat odpoledních hodin tak, aby v návaznosti na výbuch mohly proběhnout ještě za dobré světelné viditelnosti následné kontrolní práce, čili mohlo proběhnout monitorování situace po výbuchu. Už teď víme, že k ničení pumy dojde nejdříve v pátek odpoledne. Avšak sledujeme také meteorologické podmínky, které nám mohou do termínu řízeného odpalu zasáhnout a popřípadě jej také posunout.
30. 8. 2024 – aktualizace
Úspěšná likvidace letecké pumy
Několik dní intenzivních příprav policistů z Pyrotechnické služby Policie ČR ke zničení letecké pumy je za námi. Dnes, v pátek 30. 8. 2024, se podařilo úspěšně zneškodnit leteckou pumu v areálu chemičky Orlen Unipetrol. Okolo pumy postavili za velké pomoci kolegů z Hasičského záchranného sboru ochrannou bariéru, tzv. „sarkofág“ dohromady z 440 velkoobjemových vaků s pískem. Další písečná hradba pohltila 140 kusů Big-Bagů. Ty sloužily jako ochrana před tlakovou vlnou. Utlumení seismického účinku pyrotechnici zajistili speciálním rozestavěním těchto vaků. Pod úhlem 45 stupňů směřovali tlakovou vlnu vzhůru a tím jí odklonili od podloží, na kterém je chemička postavena. K dispozici od Hasičského záchranného sboru ČR a společnosti Metrostav měli také tzv. bombdeky. Ty sloužili k utlumení střepinového efektu. Rozmístění 25 ks těchto speciálních pomůcek zajistilo, aby velký střepinový účinek nepronikl budovou až do důležitých prostor chemičky.
Pyrotechnici si na tomto ojedinělém případě vyzkoušeli využití vysokého počtu velkoobjemových vaků s pískem a také řízený odpal letecké pumy v místech, na kterých mohly vzniknout velké škody na majetku. Samotné pyrotechniky překvapilo, jak účinný byl postavený „sarkofág“, který pohltil obrovskou ničivou sílu, kterou při výbuchu vytvořila letecká puma. K ochraně budov chemičky vytvořili také ochrannou zeď ze 120 kusů betonových kvádrů, každém o hmotnosti 1800 kg. Zeď zasahovala do výšky 3 metrů do šířky 30 metrů. Využili také 10 lodních kontejnerů – jeden o výšce 3 m a šířce 9 metrů.
Při odpalu naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Škody na majetku se podařilo policejním pyrotechnikům minimalizovat, díky velkým opatřením, na kterých začali fyzicky pracovat v úterý 27. 8. 2024.
Odpalem však práce pyrotechnikům nekončí. Musí prověřit místo odpalu a také získávají vzorky ze střepin pumy na další chemické zkoumání. Zajímá je zejména druh a složení použité výbušniny, která tvořila náplň letecké pumy.
kpt. Irena Pilařová
tisková mluvčí PP ČR
22. - 30. srpna 2024