Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Opakování matka moudrosti
KRAJ - Zopakujme si telefonní čísla tísňových linek.
Odmalička jsou nám vštěpována základní telefonní čísla tísňových linek. Avšak ze zkušeností víme, že pokud se něco stane, nastává stresová situace a v té chvíli si člověk nevybaví ani to, jak se jmenuje. Raději vám tato telefonní čísla zopakujeme a přidáme pár informací o tom, co od vás bude operátor vyžadovat v případě jejich vytočení.
Základní kontakty, kam zavolat, když jde o život Váš nebo Vašich blízkých
Tísňová volání |
Telefonní čísla |
---|---|
Policie České republiky |
158 |
Rychlá zdravotnická záchranná služba |
155 |
Hasičský záchranný sbor České republiky |
150 |
Integrovaný záchranný systém České republiky |
112 |
Děti si mohou snadno tato čísla zapamatovat pomocí mnemotechnických pomůcek například:
158 Policie končí 8 a ta má tvar policejních pout
150 Hasiči končí 0 a vypadá jak rybníček
155 Záchranná služba končí 5 a evokuje bolavé nafouknuté bříško
Dále existuje jednotné evropské číslo Integrovaného záchranného systému (IZS) 112 toto číslo se využívá především v případech, že potřebujete na místo dvě a více složek IZS nebo v případě, že si nemůžete vzpomenout, které je správné. Pokud však jde o zdraví nebo o život, vytočte rovnou telefonní číslo 155 na rychlou záchrannou zdravotnickou službu a nedojde tak k případné prodlevě při předávání informací.
Pro urychlení komunikace a následné pomoci je dobré vědět základní údaje k oznamované události, což jsou minimálně tyto informace:
- vaše jméno
- adresa odkud voláte, případně co nejbližší upřesnění místa události
- co se stalo
- zda je na místě někdo zraněn nebo zda potřebuje někdo pomoc lékaře či hasičů
- co nejpřesnější popis zranění či příznaků zdravotní indispozice, operátor vás dokáže detailně instruovat k "laické" první pomoci, která je rovněž velice důležitá a dokáže zachránit lidský život
Vytočit telefonní číslo a přivolat si pomoc je pro většinu z nás jednoduchý proces. Jsou však mezi námi lidé, kteří nejsou schopni vzhledem k svému postižení, tísňovou linku klasickým způsobem využít.
Z těchto důvodů byla Policií ČR Správou hlavního města Prahy zřízena Linka tísňového volání pro neslyšící, která je určena pouze pro neslyšící, nedoslýČíslo tísňové linky pro neslyšícíchavé a hluchoněmé spoluobčany.
Telefonní číslo této tísňové linky je 603 111 158 – kdy je tísňová SMS zpráva je okamžitě doručena na operační středisko Policie ČR kde ji zpracuje operační důstojník. Zpráva může obsahovat maximálně 160 znaků. Základní údaje, které by v ní měly být uvedeny jsou - příjmení odesílatele, místo události, ulice, krátký popis události a zranění. Taková zpráva je zaznamenána, vyhodnocena a poté okamžitě předána kolegům dle místní příslušnosti. Časová prodleva se pohybuje řádově v několika minutách či vteřinách. V případě, že zpráva není úplná, nebo operátor linky tísňového volání potřebuje upřesnit informace, stejnou cestou, tedy SMS zprávou, kontaktuje odesílatele a požádá jej o doplnění zprávy.
por. Mgr. Lenka Dvořáková
KŘP Libereckého kraje, Koordinátor prevence kriminality