Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Silnice brázdili pod vlivem alkoholu

KLADENSKO – Policisté řešili během uplynulých dní tři dopravní nehody, u kterých hrál roli alkohol za volantem. 

K první z nich vyjížděli ve čtvrtek 29. srpna 2019 v dopoledních hodinách do katastru obce Černuc. Čtyřiatřicetiletá řidička osobního vozidla VW Golf jedoucí ve směru od obce Hospozín k obci Černuc při projíždění pravotočivé zatáčky nepřizpůsobila rychlost zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a dopravně technickému stavu pozemní komunikace a uvedla automobil do smyku. Přejela do protisměru, kde se střetla se směrovým sloupkem a se zábradlím u můstku. Poté pokračovala v jízdě a zastavila vozidlo až na poli. Jako spolujedoucí ve vozidle cestovala  tříletá dívka a patnáctiletý mladík. Ke zranění osob nedošlo. Škoda byla vyčíslena na 30.000,- Kč.

Řidička i s osádkou vozidla z místa nehody odešla, aniž by splnila svou zákonnou povinnost. Následně byla vypátrána zlonickými policisty v místě svého trvalého bydliště. Byla vyzvána k provedení dechové zkoušky, která byla pozitivní. Displej přístroje ukázal hodnoty 2,71 a 2,58 promile. Žena však policistům sdělila, že alkohol požila až po výše uvedené nehodě. Byla proto vyzvána k odběru biologického materiálu, kterému se dobrovolně podrobila. Navíc bylo také zjištěno, že hříšnice nevlastní řidičské oprávnění.

Druhá nehoda se stala v sobotu 31. srpna 2019 ve večerních hodinách v katastru obce Slaný. Jedenatřicetiletý řidič osobního vozidla Peugeot 307 jedoucí ve směru od obce Knovíz k obci Slaný také nepřizpůsobil rychlost jízdy a v levotočivé zatáčce vyjel vpravo mimo vozovku do příkopu a následkem nerovnosti byl automobil vymrštěn do vzduchu a několikrát se přetočil. Následně se opět odrazil od příkopu a skončil na střeše na silnici. Šofér byl při nehodě lehce zraněn. Na místě přítomní policisté Obvodního oddělení Slaný provedli u šoféra dechovou zkoušku, která ukázala hodnoty 1,64 a 1,51 promile. Byl proveden odbor biologického materiálu v nemocničním zařízení. Řidič se doznal k požití alkoholických nápojů před jízdou a navíc provedená lustrace ukázala, že muž nemá platné řidičské oprávnění. Škoda byla vyčíslena na 70.000,- Kč.

A zatím poslední nehoda pod vlivem alkoholu se stala v neděli 1. září 2019 v pět hodin ráno a na tísňovou linku 158 ji oznámil čtyřicetiletý muž. Policistům sdělil, že u jeho domu v obci Budeničky se stala nehoda osobního vozidla Audi. Po příjezdu policejní hlídky na místo bylo zjištěno, že za volant usedl teprve osmnáctiletý mladík, který měl pozitivní zkoušku na alkohol. Konkrétně nadýchal hodnoty 1,51 a 1,63 promile. Při nehodě navíc došlo k poškození dvou domů a autobusové zastávky.

Všechny případy jsou dále v šetření dopravních policistů a také policistů obvodních oddělení jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a všem třem hříšníkům hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Alkohol

Ač se to nezdá, alkohol je docela tvrdá droga (předávkování může způsobit smrt a snadno na něm vzniká závislost). Problém s alkoholem má v ČR 25% mužů a 10% žen. Podle statistik z roku 2010 je v naší zemi asi půl miliónu lidí na alkoholu závislých. Alkohol je legální a společensky tolerovaný – je tudíž všude a máme tendence rizika s ním spojená podceňovat („je to jenom pivo“, „jedno neuškodí“, „vždyť piju desítku!“ „jednoho panáka ani necítím“, „jsem úplně v pohodě“ atd. – podobné hlášky jsem slyšela už mockrát).

Tlumič nebo nakopávák?

Alkohol patří mezi tlumivé drogy – při nadměrné konzumaci působí sedativně, zpomalí dýchání a může dojít až k zástavě dechu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, účinky se v průběhu konzumace mění s požitým množstvím: menší množství působí jako stimulant - člověk je rozjařený, uvolněný, hýří vtipem, roste mu sebevědomí a má pocit, že má více energie, s narůstajícím počtem drinků dochází ke snížení pozornosti a útlumu až spánku (nastupují sedativní, tlumivé účinky).

Kromě toho alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění – je to jako kdybys na svět koukal z nějaké roury. Z myšlení se vytratí racionalita, úsudek je pokřivený. U opilých lidí jsou také časté sklony k agresi. Alkohol odbourává zábrany a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci.

Co z toho plyne pro řidiče?

Opilý řidič je velkým nebezpečím nejen pro sebe, ale i pro své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. To je za volantem doslova vražedná kombinace. Opilému řidiči totiž trvá mnohem déle, než zareaguje na to, co se děje před ním, nebo kolem něj, má problémy s vyhýbání se vozům u krajnice, pletou se mu pedály nebo je nohou míjí.

Člověk pod vlivem si více věří a jeho rozjařenost a sebevědomí mají za následek, že více riskuje, jede rychleji, rozpálí to na rovince, řeže zatáčky a prostě si to užívá. Má pocit, že mu řízení perfektně jde a je z toho v euforii. Možná nebezpečí si nepřipouští, jeho zábrany padly. Zkreslené vnímání si neuvědomuje, připadá si „normálně“, resp. mnohem lépe a schopněji, než normálně.

Bohužel ale jeho tělo ani mysl nefungují stejně, jako za střízliva, stává se, že chybně šlápne, jeho pohyby volantem mohou být neadekvátní situaci, špatně odhadne vzdálenost či přiměřenou rychlost vzhledem k terénu a navíc nevnímá plně, co se kolem děje (tunelové vidění).

V případě nenadálé události reaguje přehnanou silou (dupne na brzdu příliš zhurta, strhne volant), avšak mnohem později, než střízlivý řidič.

To všechno (dohromady i samostatně) může mít naprosto fatální následky!

Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu a tak trochu předvídat jejich chování. Počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty, kterým je úplně jedno, že zrovna jedu. A opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali.

Zrádný zbytkový alkohol

Zatímco přímo po skleničce jde řídit jen málokdo, ráno po večírku usedne za volant spousta lidí a ani si neuvědomí, že mohou být pro sebe i okolí nebezpečím. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a čerstvým. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku.

Už při nikterak výjimečné situaci, kdy si dá pětasedmdesátikilový muž mezi osmou večerní a půlnocí čtyři piva a panáka, může ještě ráno při cestě do práce nadýchat 0,26 promile. A přijít tak o řidičák až na půl roku.

Jízda s opilým řidičem? Nikdy!

Snad každý se někdy dostane do situace, kdy mu někdo nabídne svezení autem, přičemž řidič před jízdou pil, nebo má v sobě jiné omamné látky. Někdy je těžké říct ne, ale tady jde o život. O tvůj život. Pravděpodobnost nehody je u řidiče, který pil mnohem vyšší!

  • od 0,3 do 0,9 promile - 7x větší
  • od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyšší
  • nad 1,5 promile - 128x větší

NIKDY NESEDEJ DO AUTA K ČLOVĚKU, KTERÝ PIL!

Alkohol negativně ovlivňuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění (tj. zmenšuje zorné pole) a zhoršené vnímání barev.

nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR Kladno
2. září 2019

vytisknout  e-mailem