Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Naboural pod vlivem alkoholu

KUTNOHORSKO – Alkohol za volant nepatří! 

Dne 15. prosince 2017 kolem půl desáté večer řídil dvaatřicetiletý muž osobní motorové vozidlo značky Peugeot po silnici číslo 33354 do obce Hořany. Při projíždění mírné levotočivé zatáčky sjel s vozidlem do pravého silničního příkopu, kde automobil po nárazu do vzrostlého stromu zůstalo stát. Při nehodě došlo k poškození dopravní značky. Řidič se dobrovolně podrobil na místě dechové zkoušce, která ukázala pozitivní hodnoty na přítomnost alkoholu v dechu ve výši 1,74 promile. Policisté zadrželi na místě od vozidla osvědčení o registraci. Řidič vozidla byl převezen do nemocnice na ošetření. K jinému zranění nedošlo. Celková způsobená škoda je kolem 25 tisíc korun. Příčiny, okolnosti a míra zavinění této nehody je v šetření.

Alkohol za volant nepatří!!

Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.

Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol a následná „kocovina“s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.

Více naleznete zde:

http://www.ibesip.cz/cz/ridic/bezpecne-rizeni-vozidla/alkohol-a-drogyhttp://www.ibesip.cz/cz/ridic/zasady-bezpecne-jizdy/alkohol-za-volant-rozhodne-nepatri

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
18. prosince 2017

vytisknout  e-mailem