Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pozor na nákupy přes internet

KUTNOHORSKO – Důrazně Vás varujeme před těmito nabídkami, škody kupujících jdou až ke stovkám tisíc Kč. 

Postupem času se navyšuje počet podvedených osob, které se stanou obětí zdánlivě velmi výhodné nabídky na internetových inzertních serverech, kdy se jedná o prodej automobilu ze zahraničí, většinou se jedná o automobil z Dánska, Švýcarska, nebo Německa.

O těchto případech podrobněji informuje por. Luboš Kraučuk DiS. komisař z Oddělení analytiky a kybernetické kriminality pro kutnohorskou policii.

„Pachatelé používají falešné nebo kradené doklady totožnosti a technického průkazu vozidla, které zákazníkovi zasílají na email nebo mobilní aplikaci WhatsApp, jako důkaz férového jednání. Pachatel dále vytvoří fiktivní webovou stránku přepravní společnosti a případně i stránku svého smyšleného zaměstnavatele, kde je uvedeno jeho jméno a kontakty tak, aby veškerý průběh obchodu a komunikace se zákazníkem působily věrohodně. Další průběh obchodu je takový, že přepravní společnost s názvem (např. GSS transport, Bakos Transport, atd.) si vyžádá platbu předem na bankovní účet vedený v zahraničí s informací o možnosti vrácení peněz při předávání vozidla, pokud by zákazník shledal na vozidle nějakou závadu a nechtěl ho převzít. Tato fiktivní přepravní společnost nabízí na svých webových stránkách také funkci sledování zásilky. Po odeslání finanční částky na bankovní účet náhle prodávající přestává komunikovat a taktéž nereaguje ani přepravní společnost.“

Důrazně Vás varujeme před těmito nabídkami, škody kupujících jdou až ke stovkám tisíc Kč.

Doporučujeme nikdy nezasílat platbu předem.

Počet případů IT kriminality za rok:

2016 je 25, z toho podvodů 16

2017 je 48, z toho podvodů 37

2018 je 76, z toho podvodů 44

2019 je zatím 20, z toho podvodů 13

Podrobné informace, rady a tipy poskytuje web:

https://bezpecne-online.saferinternet.cz/index.php

  •  Placení kartou na netu
  • Jak můžeš platit online?
  •  E-shopů je spousta! Ale který je ten pravý?!
  • Jak správně vybrat zboží?
  • Nenech se napálit! Podvody při online nákupech
  • 7 zlatých pravidel internetových nákupů
  • Podvody při online nákupech
  • Platba kartou přes internet – na co si dát pozor?
  • Možnosti plateb online
  • Jak vybrat dobrý e-shop

Rizika nakupování na internetových bazarech nebo inzertních portálech

Internetové bazary a inzertní portály, jako např. Bazoš.cz, Sbazar.cz, Hyperinzerce, Avízo.cz, Annonce apod., jsou plné inzerátů a lákavých nabídek prodeje nejrůznějšího zboží. Můžeme zde velmi levně nakoupit, ale také narazit i na falešné nabídky neexistujícího zboží. Rizika nakupování na aukčních portálech

Jen málokdo odolá pokušení nakoupit zboží, byť již použité, za příznivou cenu. A k tomu nám skvěle slouží tzv. aukční portály, tedy www prezentace na internetu, na nichž probíhá elektronická aukce se zbožím či službami, při které není cena zboží předem stanovena a určí se až během dražby v soutěži mezi několika nakupujícími a prodejci. Rizika nakupování v e-shopech

Nakupování v e-shopech (internetových obchodech) je mezi lidmi stále více populární. Dokladem toho je zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého mělo v minulém roce (tj. 2015) zkušenost s nákupem zboží v e-shopu celkem 42 % Čechů a počet nakupujících přes internet nadále stoupá.

Zdroj :http://www.prevencekriminality.cz/kyberkriminalita-testovaci-provoz/clanky-informace/nakupy-na-netu/

Policie na svých stránkách zveřejnila rady a důležité informace k problematice online podvodů. Informace naleznete níže, stačí jen prokliknout.

#CyberScams

#BuySafePaySafe

por. Mgr. Vendulka Marečková
tisková mluvčí
P ČR Kutná Hora
14. března 2019

vytisknout  e-mailem