Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Bezpečně v kyberprostoru
PRAHA VENKOV-JIH – Metody a triky podvodníků se neustále zlepšují a pro vytipované oběti je často obtížné posoudit věrohodnost.
To jsou například případy volání podvodníků, kteří tvrdí, že jsou z Vaší banky, že byl účet napaden a hrozí, že přijdete o své peníze. Pro tyto případy si pamatujte, že skutečná bankovní instituce by po svém klientovi nikdy nic takového nepožadovala. Vše si můžete ověřit tak, že zavěsíte a zavoláte na klientskou linku Vaší banky.
S kyberprostorem souvisí i nákup virtuálních měn (kryptoměny), který se stal velmi dostupným. Přispěla k tomu vyšší informovanost lidí v dané oblasti, ale i například rozšíření sítě tzv. vkladomatů. Různé druhy kryptoměn si tak dnes pořídíte jednoduše, např. cestou na nákup nebo prostřednictvím několika kliků v počítači. Existují i uživatelsky zcela jednoduché platební brány pro rychlý nákup kryptoměn platební kartou. Kde jsou peníze, operují ale i podvodníci. Buďte proto i v souvislosti s kryptoměnami velmi obezřetní, neboť zaznamenáváme hned několik typů jednání či souvislostí, při kterých pachatelé trestné činnosti s virtuálními měnami manipulují za účelem svého nezákonného obohacení.
A jaká jsou naše doporučení?
Vždy si důvody takových telefonátů ověřujte na oficiálních kontaktech bankovních, či finančních společností nebo dalších organizací, za které se podvodníci v dané chvíli vydávají.
Pamatujte, že banky ani Policie České republiky s provozovateli tzv. vkladomatů nespolupracují.
Případné ohrožení bankovních účtů klientů řeší banky samy a nepotřebují k tomu zasílání přístupových údajů, či údajů z platebních karet.
Nikdy nenakupujte kryptoměny na adresy, které Vám někdo jiný předá, ani je na takové adresy nepřevádějte, pokud nejde o legitimní a vámi zamýšlenou platbu.
Další informace k možným rizikům v rámci pohybu v internetovém prostředí naleznete zde.
por. Bc. Zdeněk Chalupa
komisař oddělení tisku a prevence
19. ledna 2022