Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Osm řidičů pod vlivem návykových látek

PLZEŇ – Plzeňští policisté i během tohoto víkendu kontrolovali, zda řidiči neřídí pod vlivem alkoholu a drog. Zjistili 5 zdrogovaných a dva opilé šoféry.  

     Nejen dopravní policisté Městského ředitelství policie Plzeň, ale i policisté hlídkové služby kontrolovali v rámci běžného výkonu služby, zda řidiči dodržují všechna zákonná ustanovení silničního zákona a ostatních u nás platných právních morem upravujících provoz na pozemních komunikacích. Od pátečních ranních hodin do nedělního večera přistihli celkem sedm osob, které za volant vozu usedly pod vlivem různých návykových látek a jedů. Dva řidiči ve věku 26 a 28 let řídili vůz pod vlivem alkoholu, mladší nadýchal 1,85 promile, starší „pouze“ 0,49 promile. Z několika desítek řidičů, kteří se podrobili zkoušce ke zjištění ovlivnění drogami, byla u dvou zjištěna v krvi přítomnost pervitinu, u třech požití marihuany před jízdou.
     Vzhledem k tomu, že plzeňští policisté se s řidiči – hříšníky, kteří svojí nezodpovědností a lehkomyslností ohrožují nejen sami sebe, ale i zdraví a život ostatních účastníků silničního provozu, setkávají dnes a denně, opět všem řidičům i neřidičům připomínáme některá základní pravidla silničního provozu.
     Hned zpočátku je třeba zmínit nulovou toleranci alkoholu v krvi řidiče. To znamená, že podle naší platné legislativy nejen řidiči motorových vozidel, tedy osobních aut, nákladních automobilů a motocyklů, ale i řidiči nemotorových vozidel, tedy cyklisté, nesmí vozidlo řídit bezprostředně po požití alkoholického nápoje a současně nesmí řídit v době, kdy by ještě mohli být pod jeho vlivem. Šofér nebo cyklista, který se posadí za volant svého vozu nebo „za řídítka“ svého bicyklu po požití alkoholického nápoje a následně vozidlo popř. kolo řídí, se vždy dopouští protiprávního jednání. To samé platí v případě řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek a jedů.
     Bude-li řidič přistižen, jak řídí auto pod vlivem alkoholu, bude mu udělena pokuta ve výši 2 500 až 20 000 korun a současně získá sedm tak zvaných trestných bodů  bodového systému. Každý řidič je povinen podrobit se na základě výzvy policistů orientační dechové zkoušce ke zjištění alkoholu v krvi a posléze v případě potřeby i lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve a moči. V případě, že se tomuto úkonu odmítne podrobit, vystavuje se pokutě ve výši 25 000 až 50 000 korun za současného uložení zákazu řízení všech motorových vozidel a udělení sedmi bodů v bodovém systému.
 
 por. Ing. Hana Štefflová
11. srpna 2014
 

vytisknout  e-mailem