Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje
Pátrání po pohřešovaných osobách bylo úspěšné
VSETÍNSKO: Hledala je téměř padesátka členů všech složek IZS
Javorníky, Kohútka - Ověřit a procvičit postupy činnosti jednotlivých složek integrovaného záchranného systému si dalo za cíl cvičení, které se uskutečnilo o uplynulém víkendu na Kohútce. Zapojeny do něj byly všechny primární složky z České republiky, ale také kolegové ze Slovenska. Během jediného dne se na akci podílela téměř padesátka zasahujících. Přítomni byli nejen příslušníci Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, lékaři Zdravotní záchranné služby, Horská služba o.p.s. oblast Beskydy, okrsek Kohútka, ale i Sbor dobrovolných hasičů Halenkov. Velmi důležitou roli na sebe vzali i dobrovolní hasiči ze slovenské obce Štiavnik a Požární stanice z Trenčína a Považské Bystrice. Navíc svou akceschopnost si přijelo do terénu ověřit i speciální lezecké družstvo hasičů HZS Zlínského kraje.
A jaký byl scénář samotného cvičení? Vlivem náhlé nepřízně počasí, husté sněžení a mlha, se během výletu po hřebenové lyžařské stopě ztratily dvě osoby. Jednalo se o muže a ženu ve věku kolem dvaceti let. V půl deváté dopoledne ještě dokázaly pomocí mobilního telefonu oznámit svým blízkým co je potkalo. Bohužel od té doby nebylo možné s nimi navázat bližší spojení. Přesně v deset hodin bylo ohlášeno na integrované operační středisko jejich pohřešování. Operačním důstojníkem byla tato informace dále předána na místně příslušné obvodní oddělení, v tomto případě se jednalo o obvodní oddělení v Karolince. Čtyři minuty po desáté hodině byl vyhlášen poplach a deset minut po oznámení už složky integrované záchranného systému operovaly na místě. Byl vytvořen štáb velitele zásahu a místo bylo rozděleno na jednotlivé sektory a úseky. Každý ze zasahujících přesně věděl jaké povinnosti si bude na místě plnit. Policisté společně s hasiči vytvořili přibližně v pětimetrových rozestupech rojnici za účelem nalezení pohřešovaných osob. V čele pak šli psovodi se psy. Třicet minut od doby, kdy bylo pohřešovaní oznámeno, byly osoby v okolí hotelu Spartak nalezeny. Na místě jim byla poskytnuta předlékařská pomoc. Jedna osoba byla podchlazená a druhá utrpěla zlomeninu nohy. Odbornou lékařskou pomoc jim po transportu ke stanovišti poskytli záchranáři. Ti také zajistili jejich převoz do nemocnice.
Nácvik zásahu od samotného začátku do konce včetně ukončení sítě spojení mezi jednotlivými složkami a zrušením štábu velitele trval padesát minut. Pak se všichni zúčastnění přesunuli do Nového Hrozenkova, kde proběhlo závěrečné vyhodnocení. Toho se ujali vedoucí jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, které zasahovaly na místě. Přestože se jednalo pouze o "nácvik" a ověření schopností, akce byla vedením hodnocena velmi kladně. "Co mě potěšilo bylo zjištění, že jsme schopni spolupracovat, a že máme lidi, kteří jsou ochotní, schopní , a že umí" řekl na závěr vedoucí Územního odboru vnější služby Vsetín a velitel zásahu plk. Mgr. Bohdan Varyš. Tato slova chvály směřovala nejen k českým kolegům, ale i k těm ze Slovenska a také k halenkovským dobrovolných hasičům.
Během tohoto cvičení mělo premiéru i nové služební vozidlo Policie České republiky, Volkswagen Transporter 2,5 TDI, ve verzi čtyřkolka. Jedná se o mobilní a komunikační centrum určené pro krizové štáby Policie České republiky. V majetku vsetínské policie je od uplynulé středy. Vozidlo dokáže v terénu operovat i několik dnů a má vlastní zdroj pitné vody. Jeho příslušenství tvoří mimo jiné i defibrilátor, proměnná LED informační tabule a počítač s monitorem. Výkon má 131 koní. Zakoupen byl z prostředků Evropské unie.
Námětem cvičení bylo zahájení pátrání, lokalizace pohřešovaných, jejich identifikace, poskytnutí nutné předlékařské pomoci v místě lokalizace, přesun ke stanovišti zdravotnické záchranné služby, ošetření a transport do zdravotnického zařízení.
Cvičení vzniklo jako návaznost na Česko-Slovenský projekt obcí Halenkov a Štiavnik, který od svého zrodu nese název "Javorníky - ochrana a bezpečí bez hranic". Byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
22. března 2010, nprap. Ludmila Brousilová