Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina

Počet zbrojních průkazů roste

KRAJ VYSOČINA: Policisté pravidelně kontroluji hony 

Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vykonává státní správu v oblasti zbraní, střeliva a bezpečnostního materiálu. S tím bezprostředně souvisí konkrétní vykonávané činnosti  v této oblasti.

Ke dni 31. prosince 2019 bylo v Centrálním registru zbraní v Kraji Vysočina evidováno celkem16 832 držitelů zbrojní průkazů, což představuje nárůst o 775 držitelů ve srovnání s rokem 2018. Z celkového počtu evidovaných držitelů zbrojních průkazů je 11 239 osob držitelem skupiny E - tedy za účelem ochrany života a zdraví, což představuje  66 procent z celkového počtu držitelů zbrojních průkazu.

Ke stejnému datu u  držitelů zbrojních průkazů v našem kraji evidujeme 49 931 zbraní. V meziročním srovnání  tento počet představuje nárůst o 1 245 zbraní. V Kraji Vysočina evidujeme 93 držitelů zbrojních licencí – jde o podnikatele podle příslušného zákona o zbraních. Tento počet se meziročně nezměnil. Z celkového počtu držitelů zbrojních licencí je 52 držitelů ve skupině C  - nákup, prodej zbraní a střeliva.  U držitelů zbrojních licencí  jsme ke konci roku 2019 evidovali 513 zbraní. Z výše uvedených přehledů vyplývá, že  v Kraji Vysočina u držitelů zbrojních průkazů a zbrojních licencí evidujeme celkem  50 444 zbraní. V našem kraji evidujeme pět držitelů muničních průkazů.

Na Vysočině je registrováno osm kusů bezpečnostního materiálu, kdy jde o vojenský materiál prodaný do civilu. Zpravidla se jedná o obrněné transportéry, když čtyři jsou registrovány na Havlíčkobrodsku, jeden na Jihlavsku a tři  na Třebíčsku. V Kraji Vysočina je provozováno 72 střelnic. „Z důvodů ohrožení bezpečnosti policisté našeho odboru vydali v šesti případech rozhodnutí o pozastavení střelnic. V průběhu loňského roku jsme provedli u držitelů zbrojních licencí, držitelů bezpečnostního materiálu a provozovatelů střelnic celkem 60 kontrol, při nichž jsme zjistili pět přestupků,“ uvedl plk. Mgr. Petr Gruber, vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Mezi další důležité činnosti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál je organizování zkoušek odborné způsobilosti žadatelů o vydání zbrojního průkazu. Těch bylo loni provedeno celkem dvacet, když na tyto zkoušky bylo podáno 449 přihlášek. Celkem 89 uchazečů neuspělo,  z toho 66 uchazečů nezvládlo teoretickou část zkoušky.

Policisté odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontrolují plnění všech povinností držitelů na úseku zbraní a střeliva a zjištěná porušení řeší v přestupkovém řízení. V odůvodněných případech rozhodují policisté o zajištění zbraně, střeliva nebo dokladu a v odůvodněných případech rozhodují také o odnětí zbrojního průkazu. Loni bylo odňato celkem 23 zbrojních průkazů, z toho devět pro zdravotní nezpůsobilost, šest pro ztrátu bezúhonnosti (trestní stíhání držitele) a osm z důvodu pozbytí spolehlivosti (dva a více přestupků držitele).

Každoročně v podzimních měsících provádějí policisté z odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontroly na mysliveckých honech. Loni policisté provedli kontroly na 91  honech, což představuje nárůst počtu kontrol on 26 procent. Při loňských kontrolách  zkontrolovali 1 922  osob a 1 879 zbraní.

Při dvou kontrolách zjistili alkohol v krvi u účastníka honu. V obou případech dechové zkoušky vykázaly pozitivní výsledek – do jednoho promile alkoholu. Policisté oběma mužům zadrželi zbraň, zakázali jim pokračovat v honu  a uložili za zjištěný přestupek pokutu v příkazním řízení. Koncem roku jsme zadokumentovali na jednom honu na Havlíčkobrodsku střelné poranění účastníka honu. Případ prověřují havlíčkobrodští kriminalisté.

Při kontrolách na honech se policisté zaměřují na kontrolu dokladů, a to zbrojních průkazů, průkazů zbraní. Fyzicky kontrolují také zbraně, u kterých ověřují zejména výrobní číslo, a také zda je předložená zbraň opatřena platnými zkušebními značkami. Policisty zajímá i celkový technický stav zbraně. Na místě policisté provádějí orientační dechové zkoušky s cílem prověřit, zda nejsou myslivci před honem nebo v jeho průběhu pod vlivem alkoholu.

„Kontrole technického stavu zbraně věnujeme při kontrolách honů velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení,,“ uvedl k průběhu kontrol plk. Mgr. Bc. Petr Gruber.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí

29. leden 2020

vytisknout  e-mailem