Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvedená seniorka

PLZEŇ - Neznámý muž se seniorce představil jako její příbuzný. Vylákal z ní čtvrt milionu korun. 

 
      Případy trestné činnosti spáchané na seniorech i přes prováděnou prevenci stále plní policejní statistiky. Předností zralého věku je sice dostatek životních zkušeností, ale naopak handicapem zhoršená fyzická kondice, někdy také větší důvěřivost a menší obezřetnost. Na tuto věkovou skupinu se zaměřují  pachatelé trestné činnosti spáchané tzv. pod legendou. Tzn. že seniora přímo doma navštíví  podomní obchodníci nabízející různé zboží nebo osoby vydávající se např. za zaměstnance energetických podniků, které jim nabídnou elektřinu nebo plyn za mnohem výhodnějších podmínek nebo chtějí pouze provést kontrolu spotřebičů či odečet stavů energií. Poté, co je důvěřivý občan  vpustí do svého bytu, využijí hbitě třeba jen chvilkové nepozornosti a seniora připraví o peníze, cennosti, šperky či jiné hodnotné předměty.       
   
     Vynalézavost a drzost pachatelů nezná mezí.  V Plzni se policisté velmi často setkávají i s případy, kdy pachatel kontaktuje seniora telefonicky, kdy se představí např. jako vnuk a žádá od dědečka nebo babičky peníze. Pokud je senior ochoten peníze dát nebo půjčit, pak pachatel uvede, že si pro ně přijde kamarád. Když pachatel v roli kamaráda přijde za seniorem, ten mu zcela bez podezření předá cokoli, oč žádá. Posléze důvěřivý občan zjistí, že byl podveden.
 
    Podle stejného scénáře vylákal včera dopoledne neznámý pár 250 000 korun od staré paní v Plzni, městské části Lobzy. Kolem desáté hodiny dopolední poškozené zatelefonoval muž, který si se ženou začal povídat, kdy se jí vyptával na to, jak se má, co vaří, jak se cítí a podobně, až žena nabyla dojmu, že se jedná o osobu jí blízkou. Pak už stačilo málo a žena sama dala pachateli nápovědu, za koho se má vydávat. Muž využil omylu staré ženy, která se na základě rozhovoru domnívala, že hovoří s příbuzným, a požádal jí o zapůjčení čtvrt milionu korun na nákup nového auta. Protože žena souhlasila, domluvil se, že se pro peníze za hodinu od hovoru dostaví jeho kamarádka, kterou babičce detailně popsal. Jak se dohodli, tak se i stalo. V 11 hodin se do bytu dostavila mladá dívka, která odpovídala uvedenému popisu. Seniorka jí předala peníze a žena odešla. Až teprve posléze žena zjistila, že byla podvedena. Policisté se ihned začali případem zabývat a po pachatelích pátrají.
     
 
Ve všech těchto případech platí
  • své domovy uzamykejte, i když se v nich zrovna zdržujete
  • dveře mějte zajištěny pokud možno bezpečnostním řetízkem a opatřeny panoramatickým kukátkem, které Vám umožní dobře si nezvaného návštěvníka prohlédnout ještě dříve, než mu otevřete
  • neotevírejte dveře osobě, kterou neznáte, a v žádném případě ji nepouštějte třeba jen na chodbu bytu
  • nereagujte na sebevíc lákavé nabídky cizích osob a důrazně je odmítněte
  • zvoní-li pracovník úřadu nebo jiných služeb, nechte si předložit jeho služební průkaz a zavolejte na úřad nebo instituci, kterou dotyčný zastupuje a vše si ověřte
  • v případě, že se s takovou osobou setkáte, okamžitě informujte policii na tísňové lince 158
  • osobě, kterou neznáte nebo máte-li pochybnosti o jejích úmyslech, nepředávejte žádné peníze, byť sebemenší obnos
  • nenechávejte si doma větší finanční hotovost, své peníze radši svěřte finančním institucím.

     

 

por. Ing. Hana Štefflová
22. října 2014

 

vytisknout  e-mailem