Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Podvod na internetu

Strakonice – Strakoničtí policisté rozkryli rozsáhlou trestnou činnost. 

Strakoničtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality sdělili obvinění 24letému cizinci ze spáchání trestného činu podvodu. Kriminalisté na případu pracovali několik měsíců. O průběhu vyšetřování jsme veřejnost informovali v loňském roce prostřednictvím tiskové zprávy. Obviněný cizinec se stal podvodným uživatelem inzertních serverů, na kterých nabízel k prodeji elektroniku – mobilní telefony, herní konzole, kamery, ale také dálniční známky ČR.. Na inzeráty reagovaly desítky poškozených, nejméně 92 lidí z celé České republiky. Zboží však zájemcům nikdy nedodal. 

Rozsáhlou trestnou činností se začali kriminalisté zabývat na základě oznámeného podvodu na policii ve Strakonicích, kdy jedním z podvedených se stal také muž ze Strakonicka, který reagoval na inzerát o prodeji kamery v hodnotě 5 900 korun zveřejněný na prodejním portálu Sbazar. Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality Územního odboru Strakonice v rámci prověřování oznámeného případu využili veškerých možných dostupných prostředků a začali rozkrývat trestnou činnost podezřelého muže, která se postupně navyšovala o další podvodná jednání a další poškozené osoby. Konečná způsobená finanční škoda je vyčíslena na 760 tisíc korun.

Cizinec z Ruska žijící v Praze za podvodné prodeje vybíral finanční prostředky, které si nechal předem posílat na bankovní účty zřízené na různé zneužité osobní identity. Během vzájemné emailové komunikace se zákazníky se pachatel snažil na kupující působit důvěryhodně. Zasílal účtenky o zakoupení zboží se svým smyšleným jménem, dále zasílal kupujícím naskenovaný občanský a řidičský průkaz existujících lidí, který získal z podvodného nabízení půjček na internetu, konkrétně z emailové komunikace s žadateli o půjčku. K protiprávním jednáním používal několik mobilních telefonů a přes sto SIM karet různých operátorů. Podvodně získané finanční prostředky převáděl z bankovních účtů na virtuální měnu „Bitcoin“. 

Kriminalisté opětovně připomínají a doporučují všem, co s oblibou nakupují přes internetové inzertní portály, aby byli velmi obezřetní. Předem neposílali za zboží finanční hotovost a u inzerátů, ve kterých chybí identifikační údaje, jako je například telefonní číslo, kdy kupující uvádí pouze kontakt e:mailovou adresu, byli velmi opatrní.

por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz

11. února 2019

vytisknout  e-mailem