Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvod v internetovém bankovnictví

PLZEŇ – Získal osobní data, zadal příkazy a měl skoro milion.  

     Prvními poznatky o podezřelých transakcích se začali zabývat policisté odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje v létě loňského roku. Díky mravenčí práci, spolupráci na mezinárodní úrovni a díky důkladnému prošetření všech získaných indicií, padlo v těchto dnech obvinění.
     Rozsáhlým šetřením bylo zjištěno, že si měl obviněný 30letý cizinec v loňském roce opatřit několik padělaných cestovních pasů. Za využití těchto padělků pak na našem území založil u bankovních společností účty. Na tyto účty mu měly „přibývat“ nezákonně opatřené finance z účtů fyzických i právnických osob. Od skoro desítky poškozených měl podvodně vylákat díky zaslané e-mailové zprávě osobní údaje k jejich finančním účtům. Poškození byli uvedeni v omyl, když se přes tuto zaslanou zprávu připojili ke svým účtům v rámci internetového bankovnictví a zadali svá klientská čísla i hesla. Aniž by pak zadávali jakýkoli příkaz k úhradě, byla jim zaslána i autorizační SMS zpráva, kterou do systému zadali. Takto měl obviněný získat přístup k počítačovému systému a neoprávněně do něj vložit získaná data a zadat příkazy k úhradě. Dle dosud shromážděného materiálu bylo takto vylákáno z poškozených po celé České republice skoro milion korun. Část financí stačil cizinec z jihovýchodní části Evropy utratit a více jak polovina vylákané sumy byla z jeho účtů zajištěna.
     30letý cizinec byl v těchto dnech vrchním komisařem odboru hospodářské kriminality obviněn z pěti trestných činů: neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, podvod, legalizace výnosů z trestné činnosti a padělání a pozměnění veřejné listiny.
     Přesný způsob podvodného jednání a kompletní „modus operandi“ nelze v souvislosti s případným návodem pro další podvodníky sdělit, přesto bychom rádi veřejnosti připomněli, že všeobecně ve virtuálním světě počítačů musíme dbát maximální opatrnosti a svá osobní data si chránit. Toto opatření se týká nejenom elektronické pošty, facebooku, či jiných komunikačních sítí, ale i elektronického bankovnictví. Na e-mailové zprávy vyzývající k připojení na finanční účty nereagujte a rozhodně nesdělujte svá osobní data. Pokud hodláte jakýmkoli způsobem disponovat s financemi přes elektronické bankovnictví, využijte pouze cestu přes domovské stránky bankovních institucí.
 
por. Bc. Jana Tomková
13.8.2015

vytisknout  e-mailem