Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody na seniorech

PLZEŇ – Přes neustále hlásanou prevenci se senioři stále stávají obětí podvodníků. Pachatelé velmi často používají tak zvaných legend, které neustále obměňují.  

     Případy trestné činnosti spáchané na seniorech i přes prováděnou prevenci stále plní policejní statistiky.  Předností zralého věku je sice dostatek životních zkušeností, ale naopak handicapem zhoršená fyzická kondice, někdy také větší důvěřivost a menší obezřetnost. Na tuto věkovou skupinu se zaměřují pachatelé trestné činnosti páchané tzv. pod legendou. Pachatelé seniora navštíví přímo doma nebo jej kontaktují v blízkosti jeho bydliště, představí se jako podomní obchodníci s různým zboží za velmi výhodné ceny nebo zaměstnanci energetických podniků. Nabídnou jim elektřinu nebo plyn za mnohem výhodnějších podmínek či chtějí pouze provést kontrolu spotřebičů a odečet stavů energií.  Poté, co je důvěřivý občan vpustí do svého bytu, využijí hbitě třeba jen chvilkové nepozornosti a seniora připraví o peníze, cennosti, šperky či jiné hodnotné předměty.

     Vynalézavost a drzost pachatelů nezná mezí. V Plzni se policisté velmi často setkávají  s případy, kdy pachatel kontaktuje seniora telefonicky, představí se např. jako vnuk a žádá od dědečka nebo babičky zapůjčení či darování finanční hotovosti. Pokud je senior ochoten peníze dát nebo půjčit, pak pachatel uvede, že si pro ně přijde kamarád, kterého barvitě do detailů popíše. Když pachatel v roli kamaráda přijde za seniorem, ten mu zcela bez podezření předá cokoli, oč žádá. Posléze důvěřivý občan zjistí, že byl podveden. To je jen jeden z mnoha scénářů, které pachatelé používají s menšími či většími obměnami. Když nabydou dojmu, že příběh je již "okoukán", vymyslí velmi hbitě a důmyslně nové a neotřelé záminky a nové způsoby, jak svou oběť obelhat. 
     
      Abyste se nestali oběťmi podvodníků, stačí dodržovat základní a velmi jednoduchá pravidla :
  • neotevírejte dveře osobě, kterou neznáte, a v žádném případě ji nepouštějte třeba jen na chodbu bytu
  • své domovy uzamykejte, i když se v nich zrovna zdržujete, dveře mějte zajištěny pokud možno bezpečnostním řetízkem a opatřeny panoramatickým kukátkem, které Vám umožní dobře si nezvaného návštěvníka prohlédnout ještě dříve, než mu otevřete
  • nereagujte na sebevíc lákavé nabídky cizích osob a důrazně je odmítněte
  • zvoní-li pracovník úřadu nebo jiných služeb, nechte si předložit jeho služební průkaz a zavolejte na úřad nebo instituci, kterou dotyčný zastupuje a vše si ověřte
  • osobě, kterou neznáte nebo máte-li pochybnosti o jejích úmyslech, nepředávejte žádné peníze, byť sebemenší obnos
  • nenechávejte si doma větší finanční hotovost, své peníze radši svěřte finančním institucím
  • v případě, že se s takovou osobou setkáte, okamžitě informujte policii na tísňové lince 158.
por. Ing. Hana Štefflová
3. února 2015

vytisknout  e-mailem