Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Podvody na seniorech pod legendou
PLZEŇ - Případy podvodných jednání páchaných na nejstarších občanech stále plní policejní statistiky. Tentokrát však pachatelé hned u dvou seniorů neuspěli.
Případy trestné činnosti spáchané na seniorech i přes prováděnou prevenci stále plní policejní statistiky. Předností zralého věku je sice dostatek životních zkušeností, ale naopak handicapem zhoršená fyzická kondice, někdy také větší důvěřivost a menší obezřetnost. Na tuto věkovou skupinu se zaměřují pachatelé trestné činnosti spáchané tzv. pod legendou. To znamená, že seniora přímo doma navštíví podomní obchodníci nabízející různé zboží nebo osoby vydávající se např. za zaměstnance energetických podniků, které jim nabídnou elektřinu nebo plyn za mnohem výhodnějších podmínek nebo chtějí pouze provést kontrolu spotřebičů či odečet stavů energií. Poté, co je důvěřivý občan vpustí do svého bytu, využijí hbitě třeba jen chvilkové nepozornosti a seniora připraví o peníze, cennosti, šperky či jiné hodnotné předměty.
V průběhu tohoto týdne se plzeňští policisté hned dvakrát setkali s případem, kdy pachatel kontaktoval seniora telefonicky, představil se jako rodinný příbuzný a žádal od seniora zapůjčit peníze. V prvním případě oslovil telefonicky téměř 88letou ženu, po které žádal částku dvou set tisíc korun na nákup vozu. Stařence sdělil, že peníze potřebuje ihned, protože právě ten den je na prodejně akce, kdy lze zakoupit vůz s padesátiprocentní slevou. Přestože žena uvedla, že u sebe doma má pouze 20 000 korun, pachatel se s nabídnutou částkou spokojil a uvedl, že pro peníze téměř okamžitě pošle svého kamaráda. Ještě dříve než se pachatel skutečně dostavil k obydlí seniorky, ta si vše rozmyslela a přestože pachatel několikrát zvonil na zvonek jejího příbytku, nakonec neotevřela. I druhý případ měl šťastný konec. Ačkoli se 85letá Plzeňanka nejdříve nechala přesvědčit a přislíbila požadovaných dvě stě tisíc zapůjčit a dokonce zmíněnou hotovost ihned vybrala v jednom z finančních ústavů, k předání peněz a dokonání trestného činu nakonec nedošlo. Žena totiž pachateli uvedla, že peníze mu sice poskytne, ale předá je do rukou pouze jemu, respektive příbuznému, za kterého se vydával.
Protože tyto případy se kriminalistům, ačkoli na jejich odhalení vždy velmi usilovně pracují, daří objasnit jen velmi sporadicky, žádáme občany, aby nebyli příliš důvěřivý a svým preventivním jednáním chránili sebe i svůj majetek. Stačí přitom dodržovat několik základních rad a postupů.
JAK SE VYHNOUT PODVODU |
- Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.
- Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.
- Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.
- Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout, Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené. Některé věci tak můžete vyřídit bezpečněji.
- Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.) nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.
- Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte - v naprosté většině jde o podvod.
- Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.
- Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.
- Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.
- Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou právní poradnu.
|
por. Ing. Hana Štefflová
17. dubna 2015
vytisknout
e-mailem
Facebook