Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Podvody při nákupu věcí

KLATOVSKO - Při pořizování zboží a věcí prostřednictvím internetu - buďte obezřetní. 

Policisté na oddělení hospodářské kriminality přijali oznámení o podvodu. Prostřednictvím inzertního portálu na internetu nabízel neznámý pachatel na prodej mobilní telefon.

Pachatel komunikoval s poškozeným z e-mailové adresy, kde uvedl i bankovní účet k zaslání finančního obnosu.

Poškozený, po předchozí komunikaci dle pokynů prodejce, dne 19. března tohoto roku zaslal z účtu vedeném v peněžním ústavu, na účet prodejce částku 6 500 Kč. Po zaslání požadované částky pachatel přestal komunikovat, mobilní telefon do současné doby nezaslal ani nepředal, finanční obnos nevrátil.

Policisté zahájili úkony trestního řízení ve věci podezření z přečinu podvod.

Podle trestního zákoníku, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Pachatel trestný čin spáchal v době vyhlášeného stavu nouze.

Doporučení:

Poškození občané oznamují na policii různé podvody. V posledních letech  je mnoho podvedených občanů při nákupu zboží a věcí prostřednictvím internetových obchodů.

Občané objednávají a nakupují zboží pohodlně z domova, ale taková forma pořizování věcí přináší i svoje rizika. Na policii přijímáme oznámení i podvodných nabídkách, kdy objednavatel zaplatí požadovanou částku na uvedený účet, ale zboží neobdrží.

Scénář podvodníků:

  • reakce na nabídku, kdy zájemce si objednává zboží, použité věci, motorové prostředky 
  • po dohodě s prodejcem, prostřednictvím e-mail komunikace nebo telefonicky se domluví, že k uhrazení dojde prostřednictvím bezhotovostního platebního styku z účtu poškozených
  • pachatelé komunikují z různých e-mail adres a telefonních čísel (i ze zahraničí).

POUČENÍ:    

  • Především si prověřte obchod a recenze uživatelů a neuhrazujte platbu předem – zjišťováno zneužívání podezřelých e-shopů.
  • Každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky.
  • Doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku a před úhradou zásilku zkontrolovat.
  • Na internetu lze nalézt i katalog certifikovaných obchodů – označené jako důvěryhodné.
  • Pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod.
  • Pachatelé používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá.

Občané mnohdy podvodníkům přímo „nahrávají“, protože se chovají důvěřivě a lehkovážně.

nprap. Ladmanová Dana

24. března 2020 

vytisknout  e-mailem