Policejní kynologie
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatelka požadovala poskytnutí následujících informací:
„- Přehled statistických údajů o celkovém počtu řešených případů pomocí policejní kynologie za rok 2019
- Přehled statistických údajů o počtu úspěšně vyřešených případů z celkového počtu za rok 2019
- Přehled zastoupených plemen policejní kynologie“
Policie České republiky jako povinný subjekt podle § 2 odst. 1 zákona č. 106/1999 Sb. žádost posoudila a sdělila žadatelce, že přesně vyčíslit údaje, které požaduje v bodech 1 a 2, není možné. Konstrukce policejních statistik je odlišná a požadované údaje nepatří mezi sledované položky. Povinný subjekt přesto přiložil informace, které se žadatelčině požadavkům v předmětných dvou bodech nejvíce přibližují včetně krátkých vysvětlení.
Ad. 1
Počet povolání služebních psů za rok 2019 - 55 235.
Číslo označuje celkový počet případů, ve kterých bylo požadováno použití služebního psa bez rozdílu zadané kategorie. Údaj blíže neupřesňuje, zda byl služební pes na místě skutečně použit či nikoliv, protože o samotném využití psa na místě rozhoduje podle reálných podmínek psovod (např. nemůže použít psa na ještě neuhašeném požářišti nebo stopovat na poli, které bylo chemicky ošetřeno).
Ad. 2
Počet úspěšných použití v roce 2019 - 4 053
V praxi může úspěšné použití psa nabývat rozmanitých podob, zejména z hlediska různých policejních činností. Pro vyšetřovatele je úspěchem nález odhozeného předmětu nebo ukryté osoby, ale na pouhé zjištění pravděpodobné odchodové trasy pachatele při použití pátracího nebo hlídkového psa se již jako na příliš úspěšné použití nepohlíží a nevykazuje se, přestože mohou pes i psovod při sledování stopy podat „životní výkon“. Podobně to může být u potvrzení či naopak vyloučení přítomnosti výbušniny v podezřelém předmětu při detekci výbušnin. Vyloučení se jako úspěšné použití nevykazuje. Podobně tomu je i u ostatních detekcí zájmových materiálů.
Relativní úspěšnost je tedy u jednotlivých specializací velmi rozdílná. Uvedený údaj ale i tak vůbec nelze spojovat s tím, zda a jak byl případ vyřešen. Ne všechny případy, ve kterých byl pes použit, se podaří objasnit. Některé se ve skutečnosti vůbec nestaly, u některých mohl být zjištěn pachatel, ale nebyl obviněn nebo odsouzen. Velká část případů je neuzavřena a výsledek se může projevit až v řádu let, přičemž údaje nelze zpětně zapracovat. Uvedené číslo proto do jisté míry vyjadřuje počet případů, při kterých byla použitím služebního psa získána informace důležitá pro vyšetřování nebo díky níž byla usnadněna ochrana života, zdraví či majetku. Rozhodně není vyjádřením kvality práce psovodů či úrovně výcviku psů.
Ad. 3
Policie České republiky využívá v současnosti následujících 14 plemen služebních psů:
- belgický ovčák
- knírač velký
- border kolie
- boxer
- holandský ovčák
- chessepeake bay retriever
- kokršpaněl
- kříženec
- labradorský retriever
- německý ohař
- německý ovčák
- rottweiler
- výmarský ohař
- český fousek.
pplk. Mgr. art. et Mgr. David Schimmer – 25. 3. 2021