Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Policie varuje-nepodlehněte lákání Sirén

Ms kraj-na cizineckou policii se obrátil muž se žádostí o pomoc v řešení pro něj sice lákavého, ale zapeklitého případu.  

Letos v červenci se na cizineckou policii obrátil muž se žádostí o pomoc v řešení pro něj sice lákavého, ale zapeklitého případu.

Zhruba před třemi měsíci mu na soukromou adresu přišel email od dívky z rusky hovořící země. Původní zájem o přátelství založené pouze na písemné komunikaci ze strany ženy postupně přecházel také v zájem o osobní seznámení. S tím také přišly první žádosti o zaslání finančních prostředků k vyřízení českého víza, kterých se mladé ženě nedostávalo v potřebné výši. Přestože muž naštěstí na tyto žádosti nereagoval, komunikace pokračovala dál v takové podobě, že nabyl dojmu vznikajícího vážnějšího vztahu. Kromě svůdného textu, který díky internetovému překladači získal na půvabu a laškovnosti, mu posílala také „své“ fotografie.

V jednom z posledních emailů byla přiložena také fotokopie dívčina cestovního pasu a českého víza. Jediným nedostatkem pro to, aby mohla urychleně přicestovat a svou zatím platonickou lásku naplnit, bylo vyčerpání všech dostupných finančních prostředků. Proto znovu žádala o zaslání financí, které údajně musela k vízu ještě doložit. Muži se požadovaná částka zdála příliš vysoká, a proto se obrátil na cizineckou policii s žádosti o radu, zda by se peníze nedaly nahradit pozváním (jde o úřední dokument, kterým se zvoucí osoba zavazuje ke splnění určitých finančních závazků spojených s pobytem cizince na našem území).

Policisté muže varovali, ať v žádném případě peníze neposílá. Domluvili si s ním osobní schůzku, kde jim poskytl emaily, fotografie a naskenovaný cestovní doklad s vízem. Policisté v prvé řadě prozkoumali pravost a platnost fotokopie víza a pasu. V obou případech se jednalo o celkem jednoduché padělky, které zřejmě nikdy neměly být použity v praxi. Navíc s největší pravděpodobností také identita láskyplné ženy byla smyšlená.

Tento muž díky své opatrnosti nepodlehl lákavé písni Sirény 21. století, nedal se oklamat její líbivou písní. Pokud by se tak stalo, o život by jej asi nepřipravila, ale určitě by citelně odlehčila jeho úsporám.

Berte prosím tento případ jako varování. Policisté se ve své praxi stále častěji setkávají s trestnou činností spojenou s podvody prostřednictvím elektronické komunikace. Záminky a sliby, pod kterými jsou z důvěřivých lidí mámeny peníze, se vyskytují v celé škále činností (např. velké zhodnocení financí, možnost nabýt dědictví, možnost zprostředkování práce jak doma, tak v zahraničí, nákupy fantasticky levného zboží nebo služeb a pod).
Proto se není co divit, že byly rozšířeny také o ataky na osamělé lidské duše. Pokud byste podobné emaily ve své poště objevili, zkuste se zamyslet. Opravdu za počítačem seděla krásná dívka smějící se na Vás z fotografie a po klávesnici běhaly její štíhlé a pěstěné prsty? Nebo osoba, které na Vás vůbec nezáleží o citech dokáže psát jen otřepané fráze a v mysli už dopředu počítá peníze, které z Vás „vytáhne“? Doporučujeme na podobné emaily vůbec nereagovat. Případně pokud by v korespondenci s relativně neznámou cizinkou (nebo cizincem) zazněl požadavek na zaslání financí nebo oficiálního pozvání, reagujte stejně jako výše popisovaný muž a obraťte se na cizineckou policii.


 

por. Mgr. Daniela Vlčková
9.8.2012

 

vytisknout  e-mailem