Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Moravskoslezský kraj název

Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje

Policisté darují krev

Ms kraj: Již téměř 200 policistů podpořilo dobrovolné dárcovství krve. 

 
 
Informací o potřebě bezplatného, dobrovolného darování krve není nikdy dost a akcí na podporu dárcovství je potřeba o to více.
krev 2011 NJ uprav.jpgNový Jičín
 
Tento týden probíhá akce moravskoslezských policistů na podporu bezplatného dárcovství krve. Třetí ročník akce je v plném proudu. Včera přišli policisté a zaměstnanci Policie ČR ze severu Moravy na transfuzní stanice do Třince (17 dárců), Karviné (54 dárců) a Opavy (17 dárců). Dnes se čekárny zaplnily „uniformami“ v Ostravě (59 dárců) a Novém Jičíně (44 dárců). Do této chvíle tedy darovalo krev (plazmu) téměř 200 osob. Zítra a pozítří jsou na řadě odběrová místa ve Frýdku-Místku a Bruntále.
 
Akce oslovila policisty a zaměstnance, kteří mají za sebou již různý počet odběrů, ale také prvodárce, ze kterých se mohou stát – a to je i jednou z myšlenek a cílem akce - pravidelní dárci. Dnes byl v Krevním centru Fakultní nemocnice Ostrava například policista npor. Mgr. Milan Veselý, zástupce vedoucího dálničního oddělení Ostrava. Poprvé se rozhodl darovat krev loni, u příležitosti této akce. „Ano, loni jsem se této akce zúčastnil jako prvodárce a dnes jsem je to můj již 17. odběr,“ řekl mi pan Veselý. Daruje jak krev, tak plazmu. V Třinci se včera darování zúčastnil policista, kterého akce oslovila - a jsme opět u čísla 17, což je počet let, kdy měl pauzu od posledního odběru do toho včerejšího…
krev 2011 ostrava 2.jpgzahájení Ostrava
 
To, že má akce smysl a že podporují moravskoslezské policisty a dárcovství životodárné tekutiny, vyjádřili jednoznačně účastí na jejím oficiálním představení (ale také dalšími aktivitami) zástupci Moravskoslezského kraje, Fakultní nemocnice Ostrava (včetně Krevního centra), Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, firmy Nef de Santé a Českého červeného kříže.
 
                       
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
18. 5. 2011
 
 
 
 
---------------------------------------------------            původní zpráva    ----------------------------------
krev 2011 ostrava 1.jpgOstrava
 
Moravskoslezští policisté darují krev
 
Krev je nejcennější tekutinou na světě, kterou nelze jakkoli nahradit. Dobrovolní dárci krve proto v průběhu roku docházejí na místa, kde životodárnou tekutinu darují. Díky nim mohou lékaři zachránit nejeden lidský život. Zásoby krve by se proto neměly nikdy vyčerpat. To vše si moravskoslezští policisté uvědomují a myšlenka, jak intenzivně podpořit dárcovství krve, vyústila v to, že již tři roky nazpět podporují policisté a zaměstnanci Policie ČR na severu Moravy bezplatné dárcovství krve formou hromadného darování. Dáváme tak jednoznačně najevo, že sloužíme občanům nejen v rámci našeho povolání, ale jsme ochotni dát mnohem víc a pomoci k záchraně zdraví a života i jinou formou.
 
I letos - od 17. do 20. 5. 2011 - se uskuteční akce „Moravskoslezští policisté darují krev“ na vybraných odběrových místech (transfuzních stanicích) v rámci celého Moravskoslezského kraje. Akce je určena nejen policistům, ale také „civilním“ zaměstnancům Policie ČR a co je důležité, kromě pravidelných dobrovolných dárců jí chceme oslovit i ty, kteří se odhodlají darovat krev poprvé. Myšlenku akce budou letos podporovat Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, firma Nef de Sante a Český červený kříž.
 
Krev může zachránit život nejen při operaci nebo závažném onemocnění
 
Krev od dárců může zachránit – a zachraňuje - životy při operacích nebo závažných poraněních, ale může také pomoci například u komplikovaného porodu. Konkrétněji řečeno, dostupnost dostatečného množství krve může zachránit život při poporodním krvácení. "Předporodní, nebo poporodní krvácení patří k nejčastějším komplikacím, které mohou rodící ženy potkat. Krev a plazmu však potřebuje Porodnicko-gynekologická klinika nejen v těchto okamžicích. Dennodenně se řeší nejrůznější případy, při nichž se bez spolupráce s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava neobejdou,“ říká tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Ing. Tomáš Oborný, MBA. Jen zmíněná spotřeba krve a plazmy jednoho ze sedmnácti chirurgických oborů Fakultní nemocnice Ostrava vyžaduje spolupráci Krevního centra ostravské nemocnice s mnoha dobrovolnými dárci.
 
Je potřeba zmínit, že moravskoslezští policisté jsou pravidelnými dárci krve a na odběry chodí dle potřeby v průběhu celého roku. Pro informaci, v rámci Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje pracuje přes 4 000 policistů a více než 800 civilních zaměstnanců. Z uvedeného počtu v současnosti evidujeme úctyhodných přes téměř 900 policistů a občanských zaměstnanců jakožto pravidelných dárců krve (popřípadě dárců, kteří darují v nepravidelné frekvenci). Většina z nich má za sebou již značný počet odběrů. Bronzovou medaili prof. MUDr. Jana Janského obdrželo 187 policistů a občanských zaměstnanců, stříbrnou medaili 179 a zlatou 101 policistů a občanských zaměstnanců. V řadách moravskoslezských policistů je 11 držitelů Zlatého kříže Českého červeného kříže 3. třídy (uděluje se za 80 odběrů), 4 policisté a 1 zaměstnanec Policie ČR jsou držiteli Zlatého kříže 2. třídy (uděluje se za 120 odběrů) a 11 policistů obdrželo Zlatý kříž Českého červeného kříže 1. třídy (uděluje za více jak 160 odběrů).
 
 
por. Mgr. Soňa Štětínská
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
16. 5. 2011
 
 
 
 
 
 

vytisknout  e-mailem