Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Policisté rozdávají reflexní vesty

Jihočeský kraj - Vidět a být viděn je základem bezpečnosti v silničním provozu.  

Jihočeští policisté se připojují k akci policejního prezidia, které  ve spolupráci s Českou kanceláří pojistitelů od 15. listopadu tohoto roku  až do února roku příštího realizuje  celorepublikovou preventivní akci zaměřenou na zvyšování viditelnosti motoristů. Dopravní policisté při dohledu nad silničním provozem společně s tiskovými  mluvčími   v rámci preventivních kontrol pohovoří  s řidiči na téma viditelnosti a předají řidiči další reflexní vestu, která je určena právě pro spolucestující ve vozidle při mimořádných událostech v silničním provozu.

reflexní vesty.JPGreflexní vesty.JPG

Pokud řidič při řešení technické závady či při dopravní nehodě vystoupí mimo obec na komunikaci, musí mít vždy na sobě oblečenou reflexní vestu, kterou je povinen mít ve vozidle. Společná preventivní akce Policie ČR a České kanceláře pojistitelů, má za cíl nejen připomenout řidičům tuto povinnost, ale zároveň upozornit na bezpečnost celé osádky vozidla a dovybavit vozidla reflexními vestami určenými pro spolujezdce, aby i oni byli v případě nouzového stání a při pohybu kolem odstaveného vozidla dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu.V rámci Jihočeského  kraje se výše uvedená preventivní akce uskutečnila jako první  právě v Jindřichově Hradci.

Snížená viditelnost, kdy účastník silničního provozu zřetelně nerozezná vozidla, osoby, zvířata nebo i předměty na pozemní komunikaci od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení nebo hustého deště, je pak okamžikem, kdy dochází k dopravním nehodám s často tragickými následky na zdraví a životě. 

Řidiči a cyklisté mají zákonnou povinnost svítit. Chodci pak svoji viditelnost mohou výrazně zvýšit používáním reflexních či fluorescenčních oděvních součástek a doplňků. Zatímco chodec oblečený v tmavém oděvu je viditelný pro řidiče na pouhých 18 metrů, účastník silničního provozu v reflexním oděvu je viditelný až na 200 metrů. Manévrovací prostor pro řidiče je v takovém případě výrazně větší a pravděpodobnost střetu s chodcem se podstatně snižuje. Naproti tomu chodec v tmavém oděvu bez jakýchkoli reflexních prvků si vlastně „podepisuje“ svůj vlastní ortel, byť by nakonec viníkem nehody byl shledán řidič vozidla.

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, jh.pis@pcr.cz

18. listopadu 2015

vytisknout  e-mailem