Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Policisté učili ženy základní prvky sebeobrany

RAKOVNICKO – Cvičení se zúčastnilo téměř 20 žen všech věkových kategorií. 

V sobotu 10. března 2018 zavítali policisté za ženami do Sokolovny v Rakovníku.
Od ranních devíti hodin do půl dvanácté seznámili policisté ženy se základními prvky sebeobrany. Setkání jsme rozdělili na teoretickou a praktickou část.
Teorie obsahovala rady, co dělat a jak se zachovat v případě přepadení. Byly jim ukázány také prostředky, které si můžou pořídit a které je ochrání v různých situacích. Ve druhé části byly předvedeny základní obranné prvky, které si pak všechny přítomné vyzkoušely, a policisté jim při jejich nácviku pomáhali.

Sebeobranu vedli dva policisté z Územního odboru Rakovník, konkrétně vedoucí rakovnických policistů npor. Mgr. Petr Diviš a instruktor výcviku nprap. Tomáš Kubička.

Této akce se zúčastnilo sedmnáct žen všech věkových kategorií, od dětí až po ženy staršího věku. Všechny byly velice aktivní a toto setkání považujeme z naší strany jako velice podařené.


Pokud máte pocit, že vás někdo sleduje a máte strach z možného napadení neznámým útočníkem, věřte svým instinktům a nepodceňujte situaci. Samozřejmě můžete pociťovat strach, za který se nemusíte vůbec stydět, ten je na místě.
Ideální stav by byl v případě, že se vám podaří navázat s útočníkem kontakt, začnete spolu komunikovat, pokusíte se tak tímto způsobem získat čas a v nestřeženém okamžiku z místa napadení utečete. Záleží ale samozřejmě na konkrétní situaci a na osobnosti útočníka, proto vám nikdo nemůže poskytnout ten nejlepší a zaručeně pravý návod, jak se zachovat.
Pokud ale je už na vaši osobu veden útok ze strany útočníka, pak to nejdůležitější v této chvíli je, uchránit si zdraví a život. Nikdy útočníkovi nevyhrožujte oznámením přepadení na policii. Svými slovy můžete jen podnítit agresivitu agresora. Snažte se zapamatovat si co nejvíce informací o pachateli (přibližný věk, výšku, účes, barvu vlasů, fyzické zvláštnosti, zvláštnosti ve verbální i neverbální komunikaci, oblečení,…).

Rozhodnete-li se pro fyzickou sebeobranu, jednejte razantně a rozhodně. Nutná obrana je zákonem povolena!
 
Nutná obrana: § 29 zákon č. 40/2009, trestní zákoník
- Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.  
- Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Krajní nouze: § 28 zákon č. 40/2009, trestní zákoník
- Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
- Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

Trvající útok - útok, který byl již zahájen a je tedy nutno jej fyzicky zpomalit, zastavit, odvrátit a to i například hrozbou zbraní. Útok nemusí být veden jen údery, kopy, držením. Může jít i o ohrožování zbraní, která je v nápřahu nebo je mířena na ohrožovanou osobu.
 
Přiměřenost  jednání v  nutné obraně - pouze útočník, který útok zahajuje, nese plnou zodpovědnost za svůj čin a svým způsobem rozhoduje, jakým způsobem se napadený bude bránit. Pro ukončení útoku je tedy třeba intenzivnějšího způsobu obrany, než  je samotný útok.
 
Obrana v praxi však nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Za zcela zjevnou nepřiměřenost lze považovat například oplácení.  
 
Ochranné prostředky -  paralyzační spreje, tekuté střely, osobní alarm s kapesní svítilnou a sirénou, elektrické paralyzéry. 

nprap. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Rakovník
13. března 2018

vytisknout  e-mailem