Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Policisté z bytu vykázali syna oběti

Od začátku roku vykázala hradecká policie již čtvrtého násilníka 

Již čtyřikrát v letošním roce (2010) uplatnila hradecká policie institutu vykázání z bytu po dobu desíti dní na domácí agresory.
Na Královéhradecku se jedná již o druhý případ, kdy policisté kvůli domácímu násilí vykázali potomka.
Takový případ se stal před několika dny v Hradci Králové. Zatím posledním vykázaným, který musel opustit společnou domácnost, byl osmadvacetiletý muž. Ten vlastní matku napadl slovně a následně fyzicky. Problémy s jeho chováním vyvrcholily v neděli 18. července 2010 kolem jednadvacáté hodiny večer v panelovém bytě na třídě Edvarda Beneše v Hradci Králové. Matku nejprve napadl slovně a následně po slovní rozepři na ni zaútočil fyzicky, kdy ji uhodil rukou do hlavy a poté ji chytil rukou pod krkem. Sedmapadesátiletá oběť z Hradce Králové naštěstí vyvázla bez zranění. Lékařské ošetření nežádala.
Matka policistům do protokolu vypověděla, že ji syn již téměř čtyři roky napadá. Stupňující se útoky se odehrávaly dost často pod vlivem alkoholu. Přitom jí vyhrožoval ublížením na zdraví a usmrcením.
Policie již v minulosti obdobné incidenty u nich doma šetřila. Policie násilníka ještě téhož dne v noci vykázala na deset dní z domácnosti. Agresor se svým jednáním zřejmě dopustil přečinu nebezpečné vyhrožování. Nový trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody až na jeden rok.

První případ v letošním roce se stal v pátek 5. února 2010 ve večerních hodinách v Třebechovicích pod Orebem. Tehdy se na policisty obrátila nezletilá dívka, která jim oznámila, že doma otec vyhrožuje její matce zastřelením. Podrobněji - Policie vykázala násilníka

Druhý případ se odehrál ve středu 10. března letošního roku (2010), kdy policisté vykázali z domu syna. Ten doma opakovaně napadal otce. Oznámení na policii v Novém Bydžově učinili rodiče. Prvně na třiapadesátiletého otce zaútočil před čtyřmi lety. V loni několik útoků zopakoval. V listopadu (2009) ho dokonce napadl dvakrát. Letos (2010) se první incident odehrál již 10. ledna. Nejprve vždy otce slovně častoval vulgárními výrazy a poté přicházelo na řadu fyzické napadení. Jeho útoky se stávaly stále agresivnější. Při posledním z nich chytil otce rukama pod krkem, přitiskl jej ke stěně a přitom mu vyhrožoval zabitím. K většině napadení docházelo pod vlivem alkoholu. V návalech vzteku téměř pokaždé rozbíjel věci v domácnosti. Novobydžovští policisté ještě týž den po obdržení oznámení po jednadvacáté hodině sedmadvacetiletého syna vykázali na 10 dní z domu.

Potřetí v letošním roce využili hradečtí policisté možnosti, kterou jim od ledna 2007 umožňuje zákon a vykázali druha kvůli násilí na ženě na deset dní z ubytovny na Novém Hradci Králové. Jednapadesátiletá žena se na policisty obrátila v úterý 15. června 2010 večer a oznámila, že ji druh slovně vyhrožuje. Žena policistům na místě řekla, že ji druh v podnapilosti nejprve slovně a následně fyzicky napadl. Útočník jevil známky podnapilosti, což potvrdila pozitivní dechová zkouška. Ta prokázala, že násilník měl v dechu 2,74 promile alkoholu, a tak skončil na záchytné stanici. Poškozená uvedla, že ji opakovaně dlouhodobě vyhrožuje ublížením na zdraví, zabitím a nadávkami, kterými snižuje její důstojnost. Zpočátku družku napadal pouze verbálně, ale v posledním případě na ni zaútočil fyzicky. Opakovaně ji udeřil pěstí do hlavy. Žena přečkala útok naštěstí bez zranění.
Následně policisté muže vykázali na deset dní z bytu. Agresor se svým jednáním zřejmě dopustil přečinu nebezpečné vyhrožování. Nový trestní zákoník pamatuje na takové jednání trestem odnětí svobody až na jeden rok.

Zákon, který policistům povoluje vykázat z domácnosti násilníka, jenž si opakovaně vybíjí zlost na blízké osobě, platí od ledna 2007. Jedná se o desetidenní lhůtu, kterou soud může následně prodloužit o měsíc, v ojedinělých případech až o rok. Policie po vykázání násilníka z domu kontaktuje pracovníka intervenčního centra, jejímž úkolem je poskytnout oběti odborné znalosti v dané problematice, třeba kontakty na organizace, které se domácím násilím zabývají, či sociální odbory jednotlivých úřadů.

nprap. Anna Pešavová - 22. července 2010

vytisknout  e-mailem