Pomněnkový den letos interaktivně osloví žáky základních škol
Na sobotu 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, tzv. pomněnkový den. V celosvětovém měřítku si připomínáme osudy ztracených a pohřešovaných dětí i jejich blízkých. Česká policie v letošním roce v návaznosti na pomněnkový den přichází s kampaní cílenou na děti ve věku okolo 11 let. Ta odstartovala dnes za přítomnosti JUDr. Michala Barboříka z odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR, plk. Mgr. Jana Rybára z odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a republikové koordinátorky prevence pplk. Mgr. Zuzany Pidrmanové zahajovací show na pražském holešovickém Výstavišti
Pozvaní žáci základních škol po působivém bubnovém zahájení zhlédli v premiéře videospot vytvořený právě pro připomenutí problému útěků náctiletých, kteří mnohdy s pocity nepochopení opouštějí své domovy a vystavují se nebezpečí. Do tématu děti následně více vtáhl interaktivní bubnovou show hudebník Tokhi.
Projekt svojí přítomností podpořili také Jakub Kohák a Hanka Kynychová.
Tour připomínající pomněnkový den bude pokračovat v dalších městech. Na Tohkiho se mohou ještě těšit děti ze základních školu v Uherském Hradišti (27. 5.), Plzni (28. 5.), Písku (3. 6.), Hradci Králové (4. 6.) a v Teplicích (5. 6.).
Hlavní protagonista show hudebník Tokhi bubnuje do světa a vzkazuje všem dětem: „Pomněnka nese důležitou zprávu. Je nutné, aby se všechny problémy řešily, a vy jste nemusely utíkat. Buďte spolu a šťastní!“
Republiková koordinátorka prevence pplk. Pidrmanová hodnotí kampaň velmi kladně. „Pracujeme zde s emocemi dětí tak, aby samy vnímaly, že útěk není správná cesta. Že je vždy lepší problémy řešit a neutíkat před nimi.“
Neodmyslitelnou součástí kampaně je apel na rodiče, aby si všímali svých dětí. Každý rodič by měl vědět, kde a s kým se jeho dítě zdržuje ve volném čase a jaká jsou jeho oblíbená místa. V rozhlasové části kampaně se s tímto sdělením budou v následujících dvou týdnech setkávat posluchači Rááádia Impuls.
Plk. Rybár k tomu dodává: „Až velmi často se policisté při pátrání po pohřešovaném dítěti setkávají s tím, že rodiče nemají ani aktuální fotografii. A to nám pochopitelně velmi znesnadňuje práci. Ztrácíme tak často drahocenný čas.“
S kampaní k „pomněnkovému dni“ se budou moci setkat dospělí i děti v následujících dnech setkat i na dalších místech po celé České republice. Na různých preventivních a prezentačních akcích budou policisté rozdávat upomínkové předměty. Ve vybraných knihovnách a knihkupectvích budou navíc k dispozici přebaly na knihy s motivy „pomněnkového dne“.
Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva vnitra ČR. Jak uvedl JUDr. Barbořík z odboru prevence kriminality, pátrají policisté každý rok po stovkách dětí. „Důvody i věk pohřešovaných dětí se v jednotlivých případech liší, přesto je zřejmé, že nám nemůže být tak zásadní téma lhostejné. Důležitá je i v tomto případě prevence. Na webových stránkách www.pomoztemenajit.cz je možné najít preventivní informace a rady, včetně krátkých videí, jak se chovat bezpečně a co dělat, když se dítě ztratí. A také kontakty na organizace, které poskytují pomoc dětem, aby neřešily své problémy útěkem, i krizovou pomoc rodičům, jejichž děti se ztratily.“
Další informace k pátrání po pohřešovaných dětech na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR
Informace k akcím spojených s pomněnkovým dnem v krajích:
Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje
Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje
Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje
Krajské ředitelství policie Královehradeckého kraje
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje 1, 2, 3
kpt. Mgr. Veronika Hodačová
24. 5. 2019