Znásilnění
Znásilněním se rozumí čin, kdy pachatel donutí oběť násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy k pohlavnímu styku, nebo k takovému činu zneužije bezbrannosti oběti.
Za pohlavní styk se považuje jakýkoli způsob ukájení pohlavního pudu na těle jiné osoby (stejného nebo jiného pohlaví). Může jít tedy o soulož, pohlavní styk provedený způsobem srovnatelným se souloží (např. orální pohlavní styk, anální pohlavní styk, masírování penisu rukou, zasouvání prstů či vkládání předmětů do vagíny ženy), ale i pouhé osahávání ženy na prsou, ohmatávání genitálií muže či ženy apod.
Donucením jiného k pohlavnímu styku se rozumí překonání vážně míněného odporu nebo podlehnutí při beznadějnosti kladení odporu, s ohledem na to, že pachatel za použití násilí nebo pohrůžky násilí nebo pohrůžky jiné těžké újmy nedal žádnou možnost odpor projevit.
Za bezbrannost se považuje takový stav oběti, ve kterém není vzhledem k okolnostem schopna projevit svou vůli, pokud jde o pohlavní styk s pachatelem, popř. ve kterém není schopna klást odpor jeho jednání. Např. člověk ve spánku, v mdlobách, pod silným vlivem alkoholu, drog, léků, osoby vážně tělesně a duševně handicapované, děti, přestárlé osoby. Za bezbrannost se však nepovažuje stav poškozené osoby, která je sice nezletilá, ale natolik fyzicky a duševně vyspělá, že je schopna pochopit jednání pachatele a svůj případný nesouhlas s tímto jednáním dát dostatečně zřetelně najevo.
Účinnou prevencí je vyhýbat se rizikovému chování, rizikovým místům a dbát na vlastní bezpečnost.
Co se bude dít po oznámení učiněném na policii? Bude zapotřebí podstoupit lékařské (gynekologické) vyšetření a ošetření. V některých případech může lékařské vyšetření předcházet oznámení. Pro policii je důležité co nejrychleji dopadnout pachatele. S tím souvisí zajištění stop, které mohou pachatele usvědčit. Většina žen po znásilnění logicky vyhledá sprchu. Chce ze sebe smýt nepříjemný zážitek. Tím však může dojít ke zmaření stop. Ideální je sprchu odložit až po oznámení a lékařském vyšetření. Dále je důležité neprat svršky, případně dojde-li ke znásilnění v místnosti, neprat lůžkoviny a místo činu neuklízet.
Při samotném oznámení, či v průběhu vyšetřovacích úkonů, může být psychickou oporou a nápomocí z řad policie odborně vyškolený krizový intervent. Neobávejte se požádat o jeho pomoc.
Oběť má možnost využít služeb pomáhajících neziskových organizací, například Bílého kruhu bezpečí, a další. Důležité informace o právech obětí trestných činů lze nalézt na stránkách policie v článku Práva obětí trestných činů a poškozených.