Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pomozte odhalit zloděje

KLADENSKO - Unhošťští policisté vyšetřují dva případy vloupání do rodinných domů, které se staly během vánočních svátků. 

První skutek byl nahlášen 25. prosince loňského roku těsně před polednem. Majitelé nemovitosti odjeli 21. prosince a vrátili se právě 25. prosince. Ihned po návratu zjistili, že jejich rodinný dům navštívila nezvaná návštěva. Zloději z domu v obci Lidice odcizili zlaté a stříbrné šperky, notebooky, mobilní telefony, parfémy a pánskou koženou peněženku s finanční hotovostí. Škoda odcizením byla vyčíslena na téměř šedesát tisíc korun. Poškozením vznikla škoda 15.000,- Kč.
 
O druhém vloupání se policisté dozvěděli 26. prosince 2014 ve večerních hodinách. Do rodinného domu v obci Makotřasy vnikl zloděj v době od 18. 12. 2014 do 26. 12. 2014. Do objektu se dostal po vypáčení balkonových dveří a z nemovitosti zmizely valuty za pětatřicet tisíc korun. Škoda poškozením se v tomto případě vyšplhala na 10.000,- Kč.
 
Policisté po pachatelích obou vloupání intenzivně pátrají. Vzhledem k tomu, že ke krádežím došlo během několikadenního intervalu, přivítají unhošťští policisté jakékoli indicie, týkající se případných pachatelů, či pohybu podezřelých vozidel ve výše uvedených obcích. Žádáme občany, kteří by mohli svými poznatky pomoci při objasnění této trestné činnosti, aby se přihlásili na obvodní oddělení v Unhošti, nebo policisty kontaktovali na telefonním čísle 974 873 574, nebo na mobilním telefonu 602 262 947. Samozřejmě mohou svědci využít i bezplatnou linku 158.
 
 
Přinášíme proto několik důležitých rad, jak snížit riziko vloupání do bytu, či domu:
 
  • Dobré sousedské vztahy
Pokud máte ochotné sousedy, jsou leckdy lepší než drahý alarm. Udržujte dobré sousedské vztahy a pokud odjíždíte, požádejte souseda, aby nemovitost během vaší nepřítomnosti zkontroloval. Domluvte se na pravidelném vybírání poštovní schránky.
  • Informace na sociálních sítích
Vyvarujete se zveřejňování informací o odjezdu z domova na vašem profilu. Pachatelé mohou i tímto způsobem zjistit, že váš byt, či dům nebude obýván a nikdo je nebude rušit při krádeži.
  • Cenné věci a finance patří do banky
Velkou finanční hotovost, šperky, cenné sbírky známek a podobné věci nenechávejte nikdy doma v šuplíku. Vložte je na účet, či do bezpečnostní schránky v bance. Pokud máte doma cenné předměty, které nemůžete převézt do úschovy, pořiďte si jejich alespoň jejich fotografie. U drahých spotřebičů uschovejte doklady o koupi. V případě krádeže ulehčíte policistům práci s jejich identifikací. Dobře schovejte i klíčky od auta. Nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku u dveří.
  • Zavřete okna i dveře, vytáhněte rolety
Před odjezdem, nejen na dovolenou, pečlivě zamkněte dveře a zavřete okna. I pootevřená „ventilačka“ poslouží pro vniknutí do domu. Okna zabezpečte bezpečnostní folií a dveře opatřete kvalitním bezpečnostním zámkem. Nenechávejte také stažené rolety, nebo žaluzie. Pokud jsou okna kryta závěsy, či roletami, dáváte jasně na vědomí, že v nemovitosti nikdo není.
  • Elektrospínač může odradit
Nainstalujte si po dobu odjezdu elektrospínač, s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo, nebo se zapne televize. Zloděj tak získá pocit, že v domě, či bytě někdo je. V některých případech pachatele odradí i nainstalovaná kamera, nebo alarm. V mnoha případech postačí i jejich makety.
 
nprap. Michaela Nováková
tisková mluvčí
P ČR Kladno
5. ledna 2015

vytisknout  e-mailem