Použití pout
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatelka požádala o následující informace:
„1) po jakou nejdelší dobu lze osobě zajištěné policejním orgánem ponechat nepřetržitě nasazena pouta;
2) jakým právním předpisem, interním aktem či nařízením je tato doba stanovena;
3) zaslání kopie příslušné právní úpravy, která tuto dobu upravuje…“
Policie České republiky sdělila žadatelce následující informace:
Použití pout policejním orgánem je přípustné ze zákonných důvodů a je upravené v zákoně č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky (dále jen „zákon o policii“).
V posuzování doby přiložení služebních pout je třeba rozlišovat, zdali se jedná o užití pout jako donucovacích prostředků dle ust. §§ 52, 54 zákona o policii nebo donucovacího prostředku z důvodu připoutání např. agresivní osoby dle ust. § 25 zákona o policii.
Doba užití pout není zákonem striktně stanovena, vždy je potřeba mít na zřeteli, zda obecné podmínky pro použití donucovacích prostředků nadále trvají. Při užití pout dle § 25 zákona o policii jsou taxativně vyjmenována jednotlivá protiprávní jednání, kdy policista může přikročit k omezení možnosti volného pohybu osoby pomocí pout, a je zde stanovena doba maximálního užití tohoto donucovacího prostředku.
Užití pout policejním orgánem, jak již bylo uvedeno, upravuje zákon o policii, který je dostupný pro veřejnost mimo jiné na internetu (např. www.zakonyprolidi.cz). Povinný subjekt není povinen poskytovat na základě žádosti o informace dle zákona č. 106/1999 Sb. obecně závazné právní předpisy. Obecně závazné právní předpisy jsou zveřejněny také ve Sbírce zákonů na internetových stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz. Speciální interní akt řízení k používání pout nebyl vydán. Policie České republiky postupuje striktně dle zákona o policii.
pplk. JUDr. Lucie Žárská, 9. 3. 2021