Policie České republiky – KŘP kraje Vysočina
Pozor na podvodníky nabízející pronájem bytu
JIHLAVSKO: Podvedení přišli o desítky tisíc korun
Policisté na Jihlavsku se v současné době zabývají podobnými případy podvodného nabízení bytů k pronájmu. Zájemci, kteří na zveřejněné inzeráty reagovali, o své peníze přišli a pronájem nezískali. Policisté by tak chtěli občany před podvodníky varovat.
Minulý týden přijali policisté oznámení od ženy z Jihlavska, která přišla o více než třicet tisíc korun. Na začátku nepříjemné situace, do které se dostala, bylo zareagování na inzerát zveřejněný na webovém portálu. Podvodník nabízel pronájem bytu v Brně. Žena nabízejícímu odpověděla emailem a podvodník s ní začal komunikovat. Domluvili se na zaplacení vratné kauce, dvou nájmů a poplatků, poté žena peníze zaplatila prostřednictvím finanční společnosti umožňující převod peněz po celém světě. Tím ale veškerá komunikace ze strany podvodníka skončila, žena pronájem nezískala a o peníze přišla. Finanční hotovost si podvodník vybral v cizině.
O peníze přišel také muž, který odpověděl na inzerát nabízející pronájem bytu v Jihlavě. Muž zaslal přes portál na účet osoby ze Španělska přes třináct tisíc korun. Také on pronájem nezískal. Podvodník s ním přestal komunikovat a inzerát byl zrušen. Obdobnou částku poslal do Španělska také další muž, který rovněž odpověděl na jiný inzerát nabízející pronájem bytu v Jihlavě.
Inzeráty byly v těchto případech zveřejněny na jiných internetových portálech, podvodníci vystupovali pod různými identitami a legendami, proč pronájem bytu nabízejí, například byl vymyšlený důvod odstěhování do zahraničí. Nabídka byla finančně výhodná. U inzerátu byly umístěny falešné fotografie, které si podvodník obstaral jinde, včetně pořízených v obchodech specializujících se na bydlení. Komunikace prostřednictvím emailu probíhala špatnou češtinou a to přesto, že podvodník vystupoval jako Čech, posílal i kopie dokladů českých občanů, které ale získal od předešlých zájemců. Podvodník na zájemce vyvíjel tlak, aby si pospíšil, nebo získá pronájem někdo jiný. Dále svoji důvěryhodnost zvyšoval odkazem na celosvětově známou společnost poskytující zprostředkování ubytování a toto potvrdil i zasláním podvrhu emailu vypadajícího jako odeslaný touto společností s tím, že transakce proběhne jejím prostřednictvím. Osoby, které podvodníkovi, uvěřily, ale čekalo místo získání pronájmu nepříjemné překvapení.
Ve všech třech případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a ihned zahájili prověřování.
Je důležité, aby byli lidé při shánění pronájmu obezřetní. Je vždy lepší si informace, pokud je to možné, osobně ověřit. Pomůže přímo navštívit lokalitu, zjistit si zda byt vůbec existuje a případně si informace ověřit u obyvatel předmětného domu. Při emajlové komunikaci je třeba věnovat pozornost tomu, zda je odesílatel skutečně tím, kdo je uveden v obsahu emailu. Je také důležité nenechat se až příliš ovlivnit podezřelou cenovou výhodností. Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně.
por. Bc. Jana Kroutilová, komisař
16. srpna 2019