Policie České republiky – KŘP Moravskoslezského kraje
Práce s obětí
MS kraj - krizová intervence, poradenské místnosti.....
Oběti trestných činů
V našich zprávách často zmiňujeme informace o pachatelích trestných činů. Moravskoslezští policisté však každodenně komunikují také s oběťmi. V uplynulých letech policisté v regionu postupně začali využívat různé materiály či speciální výslechové místnosti, tak aby zamezili sekundární traumatizaci obětí. Při různých neštěstích či závažných trestných činech pomáhá obětem, či jejich blízkým, specialista – krizový intervent. Tato možnost existuje v našem kraji již řadu let. Víc jak deset let využívají moravskoslezští policisté speciální výslechové komplexy. Nicméně i vloni byla do praxe právě v Ostravě zavedena novinka, týkající se nových postupů v případech sexuálně motivovaných činů.
Krizová intervence…
Tým krizových interventů vznikl a začal působit na sklonku roku 2010. V roce 2017 poskytl intervenci ve 171 případech u celkem 447 osob. Jde o druhý největší počet (nejvíc v roce 2016 u 181 případů pro 461 osob), a to i přes fakt, že kriminalita v regionu několik let postupně klesá.
Koordinátorkou týmu je kpt. Mgr. Zuzana Baranová. Mezi policejními interventy naleznete policisty pořádkové, dopravní služby či kriminalisty. Nejčastěji jsou povolávání v případech, kdy dochází k úmrtí, aby pomohli blízkým překonat první dobu. Jsou těmi, kdo tuto tragickou událost sděluje pozůstalým a v příštích hodinách jsou těmi, kdo jim stojí po boku. Reagují na dotazy, pomáhají s prvními úkony, které pozůstalí absolvují.
Detailněji lze přiblížit charakter událostí – interventi jsou povolávání k případům dopravních nehod i sebevražd. Jsou nápomocni obětem znásilnění, zneužívání či pozůstalým v případech vražd. Shrneme-li činnost těchto specialistů také statisticky, pak lze konstatovat, že za uplynulých sedmi letech let policisté pomáhali v 946 případech celkem 2 532 osobám
Speciální výslechové komplexy
První specializovaný komplex pro práci s dětskými svědky a oběťmi trestné činnosti byl zřízen v roce 2006 v Ostravě a kriminalisté jej započali využívat v roce 2007. Tato speciální výslechová pracoviště nalezneme také v Opavě, Frýdku-Místku, Havířově i Krnově.
V roce 2017 bylo v těchto místnostech provedeno 206 úkonů. Jednalo se o výslechy obětí, svědků, jednalo se například o oběti domácího násilí či znásilnění. Nejčastěji jsou tyto prostory využívány ve Frýdku-Místku a Ostravě.
Připomenout lze důvod vzniku těchto speciálních místností. Cílem bylo zamezení následné traumatizace zejména dětských obětí v souvislosti s nutnými úkony trestního řízení. Následně byly v kraji zřízeny další speciální výslechové místnosti. Díky technickému zázemí lze v průběhu úkonu pořídit audiovizuální záznam a dítě (dospělá oběť) pak děsivé zážitky nemusí opakovat v dalších stadiích trestního řízení. Pořízený záznam mohou využít znalci či jej lze předestřít před soudem.
Poradenská místa pro osoby ohrožené domácím násilím
A našemu kraji náleží i prvenství zřízení poradenských míst pro oběti či další osoby řešící domácí násilí (svědky apod.). První takové místo bylo zřízeno v Ostravě (obvodní oddělení policie Ostrava-střed na Masné ulici) v roce 2013. V Ostravě jsou celkem tři taková poradenská místa a podobné bylo posléze zřízeno i v Jihomoravském kraji. V ostravských „poradnách“ poskytnou policisté konzultace několika stům osob každoročně.
K tématu domácího násilí v roce 2017
V roce 2017 bylo z moravskoslezských domácnosti vykázáno 117 osob (při meziročním srovnání konstatujeme pokles, detailněji v roce 2016 vykázáno 122 lidí, 2015 – 118 osob, 2014 – 126 lidí). V roce 2017 a 2016 byla vykázána jedna žena, v letech 2015 a 2014 byly vykázány čtyři ženy. Vloni se zvýšil počet dětí, žijících v domácnostech, ze kterých se vykazovalo. Jednalo se o 124 dětí (v roce 2016 to bylo 64 dětí, 2015 – 66 dětí a 2014 – 84 dětí).
Prvenství v počtu vykázaných tradičně náleží Ostravě. Vloni bylo vykázáno 51 osob. Na druhé pomyslné příčce domácí agrese se umístilo Opavsko s 20 vykázanými, následováno třetím Karvinskem s 16 vykázanými. Stejný počet lidí byl vykázán na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku – dvanáct. Nejméně „agresorů“ vykázali policisté na Novojičínsku, šest.
Nejčastěji vykazovali moravskoslezští policisté v nejkratším měsíci roku – v únoru vykazovali téměř každý druhý den, celkem bylo vykázáno 15 osob. Nejméně pak v jednom z nejdelších měsíců roku – v srpnu jsme vykázali čtyři osoby.
Doplnit lze informaci, že vykázat osobu z obydlí umožňuje zákon v České republice již 11 let. Za uplynulých 11 let vykázali moravskoslezští policisté z domácnosti víc jak 1 300 osob (1 339). Zhruba třetina byla vykázána na Ostravsku, celkem 459 osob.
Detailněji k teritoriu, kde se vykazovalo nejčastěji – Ostravsku
Na Ostravsku byl zřízen tým policistů pořádkové policie, realizující vykázání. Tito specialisté jsou k dispozici čtyřiadvacet hodin denně a při oznámení incidentu domácího násilí jsou vysíláni k jeho řešení.
V roce 2017 bylo v Ostravě vykázáno z obydlí 50 mužů a 1 žena. Mezi vykázanými byli tři mladiství muži i 82letý senior. Nejčastěji se na Ostravsku vykazovalo v únoru a březnu (sedmkrát za měsíc), nejméně v srpnu a dubnu (dvakrát v měsíci). Teritoriem s největším počtem vykázání byly Ostrava-Poruba 1 (11 vykázání), Přívoz (9 případů). Nejméně se vykazovalo na území obvodních oddělení Vratimov, Ostrava-střed a Ostrava-Mariánské Hory (jedenkrát).
Většina případů vykázání se odehrála v rodinách, v nichž vyrůstají děti (68 dětí). Domácím násilím bylo ohroženo také 15 seniorů.
K případům domácího násilí docházelo nejčastěji ve vztazích druh – družka či přítel – přítelkyně (27 kauz), mezi manželi (14 případů). Pět případů vykázání bylo registrováno ve vztazích syn – rodiče a pět mezi prarodiči a vnukem. Policisté však také opakovaně vykazovali. Rekordmanem je muž, který byl vykázán pětkrát.
Oběti čelily jak verbálním, tak fyzickým atakům s rozličnými následky. Násilné osoby použily zbraně (či vyhrožovali jejím užitím) v 21 případech. Nůž byl užit 13krát, ale násilníci užili k atakům také křeslo, skleněný stůl, láhev, francouzskou hůl či poštvali zvíře. Agrese v případech domácího násilí se zvýšila.
mjr. Mgr. Gabriela Holčáková
Krajské řediteství polciie Moraskoslezkého kraje
22. 2. 2018