Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pracovní skupina Policejní spolupráce

Pracovní skupina Rady EU Policejní spolupráce je jednou z pracovních skupin, ve kterých reprezentuje Českou republiku Policie ČR. Jedná se o skupinu se širokým záběrem témat – od krádeží motorových vozidel, přes činnost center policejní a celní spolupráce, ochranu chráněných osob, výtržnictví při fotbalových zápasech, až po drogovou problematiku.  

Pracovní skupina Policejní spolupráce zasedá ve dvou formacích:
a) policejní spolupráce, které se zúčastňují delegace všech 27 členských států EU, Evropské komise a Europolu,
b) v tzv. smíšeném výboru, kterého se navíc zúčastňují také delegace Norska, Islandu, Švýcarska a Lichtenštejnska, a předmětem jednání jsou témata dotýkající se schengenské spolupráce. Jedenkrát během předsednictví zasedá pracovní skupina společně s pracovní skupinou pro celní spolupráci.
 
Zásadní témata pracovní skupiny Policejní spolupráce
 
Ochrana dětí - bezpečnější internet pro děti
České předsednictví za přispění Evropské komise vypracovalo návrh meziministerské deklarace „Pražská deklarace – Nový přístup k bezpečnějšímu internetu pro děti“. Samotná deklarace by měla být přijata ministry členských států EU v rámci konference, která se uskuteční v dubnu 2009 v Praze. Cílem aktivit je omezování množství nedovoleného obsahu šířeného na internetu a vhodné řešení problému škodlivého chování. Zvláštní důraz je kladen na on-line prodej materiálů týkajících se pohlavního zneužívání dětí, grooming a internetovou šikanu, a dále na propagaci existence veřejných kontaktních míst a krizových linek pro oznamování nedovoleného nebo škodlivého chování na internetu.
 
Dopravní bezpečnost
Jedná se o návrhy doporučení Rady k dalšímu směřování dopravní bezpečnosti a spolupráce dopravních policií v rámci EU, zejména při výměně informací o nehodových místech na vybrané komunikační síti členských států EU či výměně informací např. v souvislosti s pořádáním nelegálních automobilových závodů. V souvislosti s projednáváním návrhu doporučení budou mít zástupci Policie ČR možnost prezentovat v evropském měřítku ojedinělé vlastní projekty: tzv. nehodové mapy (informační systém, který na mapovém podkladu promítá statistické údaje Policie ČR k dopravní nehodovosti) a typový projekt k tajným závodům na silničních sítích (stanovení postupů a opatření k eliminaci protiprávního jednání řidičů motorových vozidel, kteří nerespektují pravidla silničního provozu a na komunikacích vyvolávají rizikové situace).
 
Bezpečnostní technologie
Během francouzského předsednictví byla vytvořena síť národních kontaktních míst pro bezpečnostní technologie. Na České republice nyní je, aby navrhla pravidla, jakými se činnost této sítě bude do budoucna řídit, a způsob, jakým budou mezi členskými státy EU sdíleny informace o nových technologiích a praktické zkušenosti s nimi.
 
Manuál o příhraničních operacích
Tento manuál společně s Manuálem o výměně informací, který bude projednáván rámci jiné pracovní skupiny Rady EU do budoucna nahradí současnou schengenskou příručku o policejní spolupráci. Smyslem obou manuálů je poskytnout policistovi maximum informací o tom, jaké možnosti mu poskytuje mezinárodní policejní spolupráce mezi členskými státy EU v případě řešení případu s mezinárodním aspektem.
 
Společná centra policejní a celní spolupráce
Během francouzského předsednictví byl přijat manuál pro zřizování takových center, který pokrývá všechny aspekty jejich budoucího fungování. Centra policejní a celní spolupráce představují pro mezinárodní policejní spolupráci velmi významnou roli a jejich prostřednictvím jsou denně vyměňovány zejména takové informace, které jsou potřeba k okamžitému využití policistou v daném regionu.
 
Pracovní skupina Policejní spolupráce se bude věnovat samozřejmě celé řadě dalších témat. Jako příklad je možno uvést zlepšení komunikace v příhraničních oblastech, znovu bude otevřena debata o definici kategorie „výtržníků“, která může být do budoucna přínosem pro lepší boj proti osobám, které páchají trestnou činnost při fotbalových nebo jiných sportovních zápasech.
 
 
plk. Mgr. Šárka Havránková

vytisknout  e-mailem