Pracovní skupina Rady EU – SIS/SIRENE
Představujeme další pracovní skupinu Rady EU, konkrétně Schengenský informační systém a SIRENE.
Schengenský informační systém (SIS)
SIS je společná evropská policejní databáze sloužící především pro pátrání po osobách a věcech. Systém funguje především jako kompenzační opatření za odstranění kontrol na vnitřních hranicích. Informace do něj vkládají členské státy Schengenského prostoru (22 členských států EU plus Norsko, Island a Švýcarsko). Tato data jsou následně dostupná všem policistům a dalším orgánům v celém Schengenském prostoru během několika desítek vteřin od vložení.
Centrály SIRENE
Centrály SIRENE jsou ústředními místy pro využívání SIS a schengenskou policejní (a justiční) spolupráci. Zajišťují výměnu doplňujících informací k záznamům hledaných osob a věcí v SIS a koordinují opatření k realizaci záznamů (zatčení hledaných osob apod.) Další informace lze najít na:
www.sirene.europa.eu nebo
www.policie.cz./clanek/narodni-centrala-sirene.aspx
Pracovní skupina SIS/SIRENE se schází každý měsíc v Bruselu a má pravidelnou agendu. Řeší například finanční záležitosti spojené s centrálou SIS a komunikační sítí, zabývá se praktickými otázkami fungování a spolupráce národních centrál SIRENE. Gestorem této pracovní skupiny je Národní centrála SIRENE Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR, jejíž zástupce jednání předsedá.
České předsednictví v rámci pracovní skupiny SIS/SIRENE uplatňuje několik priorit:
Ochrana dětí
SIS a SIRENE jsou základními a nejefektivnějšími prostředky pro policejní spolupráci a pátrání v Schengenském prostoru a EU. Proto jsou jedním z hlavních prostředků, které mohou přispět k zlepšení ochrany dětí zejména v oblasti pátrání po pohřešovaných dětech a sdílení informací o pachatelích násilné a sexuální trestné činnosti proti dětem. České předsednictví k zefektivnění spolupráce realizovalo dotazník k této problematice a na jeho základě bude předkládat návrhy na konkrétní zlepšení národních postupů i využívání SIS.
Zlepšení podmínek pro práci centrál SIRENE
Po rozšíření Schengenského prostoru došlo k výraznému nárůstu počtu záznamů v SIS i vypátraných osob (o více než 100 %). Na druhou stranu však centrálám přibývají další úkoly, neboť se SIRENE osvědčilo jako efektivní prostředek policejní spolupráce. Kapacity SIRENE však s nárůstem činností nebyly adekvátně posíleny. České předsednictví proto prezentuje potřebu posílit centrály SIRENE, aby dosavadní rychlost a účinnost spolupráce zůstala zachována.
Školení operátorů SIRENE
Operátoři SIRENE musí mít velice rozsáhlé znalosti jak národního, tak evropského a mezinárodního práva. Musí výborně ovládat nejen národní policejní systémy, ale i SIS. České předsednictví usiluje o vytvoření evropského systému jejich vzdělávání, aby byl zaručen společný standard znalostí a budována společná platforma těchto vskutku evropských policistů.
Další rozvoj SIS a spolupráce SIRENE
Od doby spuštění SIS se schengenský prostor výrazně rozšířil i vyvinul. S novou dobou přichází i nové požadavky a potřeby, které by měl SIS plnit. České předsednictví se snaží tyto požadavky mapovat a předkládat konkrétní návrhy na jejich realizaci. Týká se to například sdílení informací o výtržnících, zejména sportovních chuligánech, kteří ohrožují bezpečnost po celé Evropě, nebo problematiky pátrání po pobytu pro justiční orgány za účelem doručování písemností.
České předsednictví v pracovní skupině SIS/SIRENE vyvrcholí konferencí šéfů centrál SIRENE, která proběhne počátkem května 2009 v Praze.
vytisknout
e-mailem
Facebook