Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Před zebrou se rozhlížely děti i dospělí - Náchod
NÁCHODSKO – Dopravní akce pro chodce opět připomněla zásady správného přecházení.
Ve dnech 1. a 2. dubna 2014 se náchodští policisté přidali k celostátní dopravně bezpečnostní akci s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“, zaměřené na propagaci bezpečného přecházení vozovky.
Dopravní policisté, pracovnice místní pobočky Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra a pracovník BESIPu společně s policistkou z oddělení mediální prezentace zaujali místa poblíž vytipovaných přechodů pro chodce a hovořili s lidmi, jak správně přecházet přes vozovku. Ke svému preventivnímu působení si vybrali
frekventované přechody v centru obce, poblíž škol a úřadů.
Úsměvné bylo, že nejvíce si oslovení pletli pravou a levou stranu, když odpovídali na dotaz, jak se správně rozhlédnout před vkročením do vozovky. Praktická demostrace však nakonec vždy ukázala, že se automaticky podívají správným směrem, nejprve tedy vlevo, odkud přijíždí auto nejdříve.
Žádný z oslovených chodců se již nedomníval, že má na přechodu absolutní přednost, správně určili, že nemohou do vozovky vstoupit, když projíždějí vozidla s právem přednosti v jízdě, tedy záchranka, hasiči a policie a popřípadě další pohotovostní vozidla označená spuštěným světelným a zvukovým výstražným znamením.
Policisté zejména dětem vysvětlovali
rozdíl mezi označeným přechodem pro chodce a pouhým místem pro přecházení. Místo pro přecházení je upravený chodník snížením, aby mohli chodci snadněji vstoupit do vozovky a přejít ji, nemají však před automobily žádnou přednost. Musejí čekat, až nic nepojede, nebo až auto zastaví a pustí je. Přitom však musejí zachovávat maximální opatrnost a kontrolovat, zda je pustily i automobily z opačného směru. Pokud ne, tak do vozovky nesmějí vstoupit.
Jak děti, tak dospělí, přítomnost policistů kvitovali a doporučení, jak se v silničním provozu bezpečně pohybovat, vítali. Mnoho chodců si zároveň stěžovalo na bezohlednost řidičů, kteří mnohdy před přechodem nezastaví či nepřibrzdí a přejít na druhou stranu chodcům neumožní.
Policisté jim také připomínali, aby nezapomínali na dodržení bezpečné vzdálenosti od automobilů, v žádném případě nevstupovali bezprostředně před blížící se vozidlo, a pokud je to možné, s řidičem vozu navázali oční kontakt.
Hlavně malí chodci měli radost z preventivních materiálů označených zebrou, tedy symbolem akce, které z rukou policistů a dalších partnerů akce dostali, předměty z retroreflexních látek pak chválili úplně všichni. Společně s policisty přikyvovali, že je důležité, aby chodci byli na silnici vidět.
Policisté pak k tomu ještě dodávají: „Je důležité, aby chodci věděli, jak správně přecházet a hlavně se zásadami řídili nejen před zraky mužů a žen zákona.“
por. Mgr. Eva Prachařová
2.4. 2014 ve 14.00
vytisknout
e-mailem
Facebook