Přestupky proti krizovému zákonu a zákonu o ochraně veřejného zdraví
Zveřejnění podle ustanovení § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.
Žadatel se domáhal následujících informací:
„1. kolik protiprávních jednání řešila Policie ČR v souvislosti s porušováním krizových opatření vydané orgánem krizového řízení dle zákona o krizovém řízení a mimořádných opatření dle zákona o ochraně veřejného zdraví, a to v období od 1. ledna 2020 do dne podání této žádosti o informace,
- kolik těchto protiprávních jednání blíže specifikované v bodě 1. bylo řešeno příkazem na místě,
- jaká činila průměrná výše sankce, bylo-li protiprávní jednání blíže specifikované v bodě 1. řešena příkazem na místě,
2. Prosím o rozlišení informace blíže specifikovanou v bodě 1. také na území jednotlivých správních obvodů v působnosti jednotlivých obcí s rozšířenou působností dle zákona č. 51/2020 Sb., územně správním členění státu a o změně souvisejících zákonů (zákon o územně správním členění státu), ve znění pozdějších předpisů.“
Policie České republiky konstatovala, že nedisponuje statistikou odpovídající kritériím stanoveným touto žádostí a musela by ji proto teprve vytvořit, to znamená, že by musela požadované údaje vyhledat v informačních systémech, jež provozuje, a sestavit je do požadované podoby. V této souvislosti podotkla, že žádný právní předpis jí neukládá povinnost takovou statistiku vést.
Policie České republiky dále uvedla, že eviduje v období od 1. ledna do 3. prosince 2020 celkem 1 005 295 spisů týkajících se řízení o přestupcích, z nichž 696 436 se týká přestupků vyřízených příkazem na místě. Požadované údaje by bylo nutno vyhledat v této množině spisů, přičemž by nepostačovalo pouhé mechanické vyhledání proveditelné strojově, neboť by bylo nutno v každém jednotlivém případě posuzovat, zda porušení právních předpisů souviselo s opatřeními vlády a ministerstev vydaných z důvodu zhoršené epidemické situace na území České republiky vyvolané výskytem koronaviru SARS-CoV-2 či nikoli. Vyžaduje-li sestavení požadované statistiky posuzování údajů obsažených v informačních systémech Policie České republiky z hlediska kritérií stanovených žádostí o informace, pak jde o vytváření nové informace a povinný subjekt konstatoval, že takovou povinnost mu zákon č. 106/1999 Sb. neukládá. Ustanovení § 2 odst. 4 tohoto zákona praví, že povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
Z výše uvedených důvodů povinný subjekt poskytl žadateli alespoň následující informace:
- V období od 1. ledna do 3. prosince 2020 Policie České republiky eviduje celkem 28 431 spisů týkajících se řízení o přestupcích spočívajících v porušení zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 240/2000 Sb.“), nebo zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“). Z nich 13 650 se týká přestupků vyřízených příkazem na místě.
- Přehled řízení o přestupcích spočívajících v porušení zákona č. 240/2000 Sb. nebo zákona č. 258/2000 Sb. vyřízených orgány Policie České republiky v období od 1. ledna do 3. prosince 2020 příkazem na místě v členění podle obvodních, respektive místních oddělení a dalších organizačních článků Policie České republiky. Přehled obsahuje zároveň průměrnou částku uložené sankce. Policie České republiky eviduje veškeré statistické údaje v územním členění podle služebních obvodů krajských ředitelství policie, jejich územních odborů a obvodních, respektive místních oddělení, nikoliv podle správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
PhDr. Jiří Vokuš, 13. ledna 2021