Policie České republiky – KŘP Karlovarského kraje
PREVENCE - Lesní zvěř
PREVENCE - Lesní zvěř
Jak se dá předejít srážce se zvěří a co můžete vy jako řidiči udělat, abyste snížili riziko střetu s lesní zvěří?
V následujících bodech uvádíme několik rad a informací, které byste měli mít při jízdě na paměti:
- I přesto, že může dojít ke střetu se zvěří v jakoukoli denní dobu. Je důležité si uvědomit, že vysoká zvěř má tendenci pohybovat se především za svítání a za soumraku - při nočním oslnění světlomety vozidla je vysoká zvěř zmatená a zůstává často stát na silnici a neutíká.
- Zvýšenou pozornost bychom také měli soustředit v období od října do prosince, kdy dochází u vysoké zvěře k páření. Pozor je také nutné dávat v jarních měsících se změnou času ze zimního na letní, a to v ranních hodinách – zvěř přechází vozovku za potravou a při změně času se o hodinu později zvýší provoz na silnicích.
- Počítejte s tím, že zvíře neputuje osamoceně. Pokud vidíte přecházet přes cestu srnku, zpomalte, vždy je velká pravděpodobnost, že bude v blízkosti celé stádo.
- V místech, kde je možný výskyt zvěře (cesta, která vede lesem, úsek označený dopravní značkou „pozor zvěř“…) zpomalte a soustředěně kontrolujte obě strany silnice. V případě, že jedete za tmy, soustřeďte se, zda nevidíte záblesky očí zvířat v okolí cesty. Pokud oči zahlédnete, okamžitě zpomalte a vypněte dálková světla. Někdy pomůže i zatroubit a tím zvíře vyplašit.
nprap. Mgr. Kateřina Böhmová
iBesip.cz