Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Připravte se na zimu!
Rady pro řidiče
Přichází zimní období a s ním i mnoho potěšení pro dětské duše a milovníky zimních sportů. Zároveň však přichází období, které způsobuje nemálo starostí řidičům a zvýšený počet dopravních nehod. Sníh, námraza, mokré vozovky, snížená viditelnost - to vše ovlivňuje situaci v silničním provozu.
Řidiči by neměli být lehkomyslní a svůj automobil na zimu připravit. Základním předpokladem je dobrý technický stav vozidla. V každém případě by mělo být vozidlo „obuté“ do zimních pneumatik, ve výbavě by neměly chybět písek, lopatka, škrabka nebo odmrazovač na sklo, startovací kabely a, zejména při cestě do horských oblastí, sněhové řetězy. Jejich nasazení by měl mít šofér předem vyzkoušené. Samozřejmostí by měla být nemrznoucí směs v chladiči. Rozmrazovač zámků by měl mít řidič připravený mimo vozidlo.
Novinkou je v letošním roce nová příkazová dopravní značka C15 – Zimní výbava, která se objeví na některých komunikacích. Dopravní značka č. C15a) přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M (osobní vozidlo) nebo N (nákladní vozidlo) v období od 1.listopadu do 30.dubna pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů; pod značkou může být umístěna dodatková tabulka E12 s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.
Za volantem je důležité přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky a povětrnostním podmínkám. Podstatné je především dodržování bezpečné vzdálenosti. Její nedodržení často vede k dopravním nehodám, jejichž následkem jsou jen pomačkané plechy, ale může způsobit i nehody s tragickými následky (např., pokud auto zastaví před přechodem pro chodce a za ním jedoucí vozidlo nestačí včas zastavit). PAMATUJTE! Jede-li osobní auto rychlostí 50 km/h, zastaví na suchém povrchu po 28 metrech. Na mokré vozovce zastaví vozidlo po 33 metrech a při náledí je brzdná dráha již 78 metrů!
Důležité je rovněž pravidlo “Vidět a být viděn“. I když jsou řidiči povinni celoročně svítit, mnohdy to nestačí. Například za hustého sněžení je vhodné použít „mlhovky“.
Snad nejdůležitější je ale nepřeceňovat své schopnosti. Pokud necítíme jistotu, je moudřejší za volant raději neusednout.