Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Krajské ředitelství Zlk

Policie České republiky – KŘP Zlínského kraje

Přišel o téměř 2,5 milionu

ZLÍNSKO: Chtěl investovat. 

V touze po zhodnocení peněz přišel v uplynulých dnech šestatřicetiletý muž ze Zlína o téměř dva a půl milionu korun. Veškeré peníze si půjčil z bank. Za podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací hrozí pachateli v případě jeho vypátrání a odsouzení až osmiletý trest odnětí svobody.  

Muž našel na internetu inzerát, který lákal zájemce o rychlé zbohatnutí k investicím do kryptoměny. Vyplnil údaje, ozval se mu údajný osobní bankéř, zřejmě schopný manipulátor, který muže postupně přiměl umožnit mu vzdálený přístup do svého počítače a postupně investovat vysoké částky. Muž si na všechny domnělé investice bral půjčky z různých bankovních institucí, peníze posílal podle požadavku bankéře. Souhrnem si vzal půjčky z pěti různých bank a jedné úvěrové společnosti ve výši od 260 tisíc do 607 tisíc korun. Poslední půjčku ve výši 550 tisíc už neinvestoval, zablokoval si účet a podezření na podvod oznámil policii. Celkově teď dluží 2.417.000 korun, které si vypůjčil.

Jak nenaletět?

  • Ke každé investici přistupujte jako k rizikové (obzvláště u tak volatilního aktiva jako kryptoměny) a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění.
  • Před tím, než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
  • Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.
  • Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky investičních platforem bývají profesionálně zpracované, často umožňují vytvoření uživatelského účtu a sledování, samozřejmě podvrženého a fiktivního, portfolia.
  • Za žádných okolností neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
  • Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
  • Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň u velké platformy (např. Google, Facebook…) s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.

https://www.policie.cz/docDetail.aspx?docid=22670271&docType=ART

28. prosince 2023, por. Bc. Monika Kozumplíková

vytisknout  e-mailem