Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Přivýdělek za prodej dětského kola se bohužel nekonal

BENEŠOVSKO - Místo toho muž přišel o 100 tisíc korun. 

Benešovští kriminalisté momentálně šetří případ dalšího podvodného jednání v kyberprostoru, kterého se dopustil zatím neznámý pachatel, který se pod ženským jménem vydával za zájemce o koupi dětského kola. To, jestli se skutečně na druhé straně nacházela žena, nebo muž za ženu se pouze vydávající teď zjišťují kriminalisté a po pachateli pátrají. 

Poškozený 40letý muž z Benešovska na internetovém bazarovém portálu nabízel k prodeji dětskou jízdní kolo. Na inzerát ho ale místo skutečného zájemce kontaktoval podvodník, který projevil o kolo zájem. Pak už se scénář odehrával obdobně jako v jiných případech podvodů na internetu, se kterými se v posledních měsících bohužel hojně setkáváme napříč celou republikou.

Pachatel zaslal poškozenému odkaz, který se jevil jako odkaz přepravní společnosti. Po rozkliknutí se objevil odkaz na internetového bankovnictví kam poškozený muž vyplnil údaje ke své platební kartě, aniž by si zřejmě uvědomil, že jako kupující nemá nic podobného vyplňovat. Následně poškozený zjistil, že z jeho účtu byly provedeny 4 platby v celkové částce 100 tisíc korun.

Policisté ve věci zahájili úkony trestní řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který, v případě dopadení, hrozí pachateli až 5letý trest odnětí svobody.

Kyberkriminalita narůstá. Nejrozšířenější trestnou činností, typickou pro tuto oblast, jsou různá podvodná jednání, a to například v oblasti prodeje na bazarových portálech. Cílem pachatelů je získat osobní údaje, údaje k platební kartě poškozeného a obrat ho o peníze. Vydávají se například za kupujícího, který má zájem o inzerované zboží, podstrčí vám fiktivní platební bránu, kde vyplníte citlivé bankovní údaje a místo peněz za inzerované zboží přicházíte o všechny úspory. Dále pak zasílají SMS zprávy s fiktivními sociálními příspěvky či legendou o doplacení zásilky nebo nabízejí velmi výhodné investice. Často se vydávají za pracovníky bank či policisty, snaží se klienty vystrašit a zmanipulovat.

Důležité odkazy:
BEZPEČNÉ NÁKUPY V ONLINE PROSTŘEDÍ
PODVODY PŘES INZERÁT

por. Ing. Bc. Barbora Schneeweissová
tisková mluvčí
1. května 2023

vytisknout  e-mailem