Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje
Prodej zboží přes inzerát
LITOMĚŘICKO – Kupující má platit vám, ne vy jemu!
Pokud něco prodáváte prostřednictvím internetové inzerce, zbystřete! Tato informace může být důležitá také pro vás!
Litoměřičtí policisté evidují v poslední době stále více případů, kdy podvodníci využívají kontaktních údajů z inzerátů, vydávají se za kupující a snaží se prodejce různými způsoby manipulovat k provedení nestandartních plateb nebo poskytnutí údajů k platební kartě.
Trpkou zkušenost s výše uvedeným jednáním měla čtyřiačtyřicetiletá žena z Podřipska, která nabízela prostřednictvím internetových inzertních portálů k prodeji počítačové hry v celkové hodnotě 500 korun. O uvedené hry projevila zájem neznámá osoba, která se s prodávající domluvila, že zboží bude odesláno prostřednictvím přepravní společnosti na kterou jí zašle odkaz.
Poškozená otevřela odkaz na stránky přepravní společnosti a zde vyplnila své osobní údaje včetně veškerých údajů k platební kartě. Následně neznámé osobě přeposlala mobilní klíč pro potvrzení přidaného zařízení do mobilního bankovnictví, čímž jí umožnila přístup ke svému bankovnímu účtu. Poté zjistila, že kdosi peníze ze spořicího účtu bez jejího vědomí přesunul na běžný účet, odkud bylo zadáno několik plateb. V tu chvíli poškozená pochopila, že byla pravděpodobně podvedena a informovala svou banku. Zde se dozvěděla, že pravděpodobně neznámý podvodník podal žádost o úvěr v blíže nespecifikované výši, který však po zásahu poškozené nebyl naštěstí poskytnut.
Ukázalo se, že bez jejího vědomí jí bylo odčerpáno z bankovního účtu více než 170 tisíc korun.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V případě dopadení a odsouzení hrozí neznámému pachateli až 8letý trest odnětí svobody.
Pokud se vás kupující bude snažit přimět k nestandartním postupům, nepřistupujte na platbu. Neplaťte kauce, nedoplatky či přeplatky a především nikam nezadávejte své platební údaje.
Podvodníci nasměrují oběť na předem připravený phishingový web v podobě platební brány. K tomu často zneužívají loga a grafiku různých reálných ověřených doručovacích společností či poskytovatelů služeb. Prodávající osobu velmi často zmanipulují tak, že jim poskytne všechny údaje ke své platební kartě včetně PIN kódu!
V celém Ústeckém kraji policisté denně evidují případy výše uvedeného podvodného jednání. I přes opakované informování veřejnosti se bohužel počet těchto případů zatím nedaří snižovat.
Apelujeme proto na občany! Buďte obezřetní při zadávání citlivých údajů. Pokud Vás shora naznačeným způsobem již někdo oslovil, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte.
9. ledna 2024
nprap. Pavla Kofrová
Oddělení tisku a prevence
KŘP Ústeckého kraje