Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Pardubický kraj - název

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Pronásledování a vyhrožování

PARDUBICKÝ KRAJ – V jeden jediný den jsme přijali hned několik oznámení týkajících se podezření o pronásledování a vyhrožování zejména v souvislosti s rozchodem. Jak vše dopadlo? Většina případů se záhy vyřešila tak, že další šetření lidé nežádali. 

hádka
Jeden z volajících byl muž, který zaznamenal podivný pohyb automobilu kolem karavanu, kde trávil čas se svou přítelkyní. Když vyšel ven, v ten okamžik se údajně řidič s vozidlem rozjel a ujel. Podezření padlo na bývalého přítele partnerky. Expřítel ji prý sleduje už dlouhou dobu a snaží se ji kontaktovat. Hlídka už auto v okolí nezastihla, ale dvojici seznámila s dalším možným postupem.

Podobný případ se stal v Pardubicích a to hned dvakrát. Poprvé volal přítel ženy, že její bývalý partner ji vyhrožuje újmou na zdraví a životě. Kolegové vyjeli na místo, žena takové informace popřela, předložila i mobilní telefon, kde žádnou z uvedených zpráv neměla. Uplynulo jen pár hodin a už volali znovu, tentokrát pod vlivem alkoholu. Jejich oznámení nebylo srozumitelné, oba vrávorali, provést dechovou zkoušku schopni nebyli, nakonec uvedli, že jen chtěli poradit, jak si má paní volající číslo zablokovat. Víc že oznamovat a protokolovat nechtějí.

Třetí případ, v němž se snažil cizí člověk dostat do bytu, se stal v Moravské Třebové. Prvotní oznámení nasvědčovalo tomu, že jde o nějakého podvodníka, ale vše mělo jiné vysvětlení. Člověk u dveří snažící se dostat dovnitř, byl exekutor, který prováděl svou práci. K žádnému protiprávnímu jednání nedošlo a policisté mohli jet k dalšímu oznámenému případu.

Třetí pronásledování expřítelem oznámila žena po 11. hodině dopoledne. I zde na začátku zazněla informace, že ji její bývalý partner sleduje, stojí před domem a odmítá odjet. Setkat s ním se nechtěla, proto se zdržela u kamarádky. Když už vyjeli kolegové věc prověřit, následoval další hovor, v němž žena oznámení stáhla. Sousedé ji údajně informovali, že muž z místa odjel, proto po policistech už nic nepožadovala.

O hodinu později přišla obdobná situace. Další žena na tísňovou linku volala s tím, že ji pronásleduje její spolupracovník. Už během telefonátu si ale vše rozmyslela. Uvedla, že už nic hlásit nechce, protože dotyčný pronásledovatel svého jednání zanechal, otočil se a šel jinam. Policista na tísňové lince ji poučil, že pakliže se bude věc opakovat, může učinit oznámení v kterékoliv budově policie.

Před 14. hodinou odpoledne se telefonického hovoru zalekla další, tentokrát 20letá slečna z Orlickoústecka. Na 2. straně hovoru byl běsnící muž, který na ni křičel a z nepochopitelného důvodu ji urážel. I zde se kolegové z Chocně začali oznámením zabývat. Po chvíli vyšlo najevo, že volající si spletl telefonní číslo, slečně se omluvil a vše řádně vysvětlil.

Následovalo volání týkající se hrozící rvačky mezi přítelem a expřítelem v okolí pardubického koupaliště. Paní telefon zavěsila, aniž by řekla přesnější informace, kolegové se ji snažili zpětným hovorem kontaktovat, mobil vyzváněl, ale nikdo ho nezvedal, na koupališti nikdo žádnou rvačku nezaznamenal, proto nebylo třeba další šetření ze strany policistů.

Co říci na závěr? I tak někdy vypadá pracovní den policistů. Pamatujte na to, že v okamžiku kdy vyjíždíme někam, kde nejsme potřeba, na nás může čekat někdo, kdo pomoc policistů opravdu potřebuje. Je jasné, že některé věci se z minuty na minutu mohou změnit, s tím i policisté počítají, ale pokud jde o rozchody, bylo by dobré, řešit je s rozumem. Rozchod je vždy pro jednu ze stran více traumatizující, ale ještě nepříjemnější je mít na „krku“ podezření z trestného činu nebezpečné vyhrožování, za což hrozí i roční vězení.

por. Mgr. Eva Maturová
tisková mluvčí
30. července 2020

vytisknout  e-mailem