Seminář "Prevence kriminality na místní úrovni"
11. 10. 2023
Informace ze setkání pracovníků odboru prevence kriminality s manažery prevence kriminality krajů a obcí a s krajskými koordinátory prevence Policie ČR
Jednání se uskutečnilo 11. října 2023 v Ostravě, areál Dolní oblast Vítkovice, multifunkční aula Gong a zúčastnilo se ho cca 70 osob z celé ČR.
Toto setkání navazovalo na Národní dny prevence 2023 Ostrava, které proběhly v atraktivním industriálním areálu Dolní oblast Vítkovice v centru Ostravy. Na konferenci byly připraveny příspěvky a workshopy zaměřené na aktuální témata z oblasti prevence kriminality, bezpečnosti a prevence rizikového chování dětí a mládeže. Prostor byl dán nejen odborníkům z praxe, ale také vědeckým a výzkumným pracovníkům a byly představeny příklady dobré praxe z krajů a obcí. Konferenci udělil záštitu Vít Rakušan, 1. místopředseda vlády a ministr vnitra.
Po oficiálním zahájení setkání pracovníků, kdy všechny přítomné přivítal ředitel odboru prevence kriminality JUDr. Barbořík, následoval blok informací o dotačním Programu prevence kriminality na místní úrovni, aktuální bezpečnostní situaci v krajích a o tzv. vnitrorezortu. V příkladech dobré praxe hovořila zástupkyně města Plzeň o projektu ukrajinských APK, kteří aktuálně mají společné hlídky s klasickými APK, v tomto případě Romy, což výrazně snižuje napětí mezi romskou a ukrajinskou komunitou.
V Programu prevence kriminality ke zvládání dopadů uprchlické vlny souvisejících s invazí Ruské federace na Ukrajinu bylo též hovořeno o příkladech dobré praxe, např. na téma „Zapojení ukrajinské komunity do projektu asistent prevence kriminality“. Výsledky sběru dat v obcích napříč ČR týkající se výběru a působení asistentů prevence kriminality, kteří pracují s držiteli dočasné ochrany z Ukrajiny i celou ukrajinskou komunitou. Představení obcí, ve kterých byl průzkum proveden, a oblastí, ze kterých byla data získávána, jako např. příprava na výkon činnosti asistentů prevence kriminality, spolupráce se subjekty státní správy a samosprávy, specifika pracovní činnosti asistentů v komunitě jiné národnosti, příklady dobré praxe, ale i problémy, na které obce narážely. Představení způsobu vyhodnocení dat, zejména výsledků celého sběru a vyhodnocení, na jejichž podkladě bylo Odboru prevence kriminality MV vytvořeno a předloženo doporučení ke stávající metodice práce APK. Obce tím získají základní povědomí, nač se zaměřit, čeho se vyvarovat a s čím počítat, když budou chtít mít APK jiné než české národnosti.
Následovaly dva semináře:
1. Senior jako nedílná součást kyberprostoru
Bylo by milné se domnívat, že senioři jsou při využívání moderních technologií méně zdatní a bojí se jich. Opak je pravdou. Současná doba jim mnohdy ani nedává jinou možnost. Jsou nuceni využívat chytré mobilní telefony a počítače. Je tedy bezpodmínečně nutné se v oblasti kyber věnovat při preventivním působení i této cílové skupině.
Policie ČR: Chraňte si údaje platebních karet - YouTube
Policie ČR: Chraňte se proti online podvodům! 1/4 - YouTube
Policie ČR: DEN BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU 1/4 - HESLA - YouTube
2. Vzdělávání v oblasti interkulturních kompetencí a menšinových specifik
Tento seminář byl zaměřen na projekt zážitkové pedagogiky určený policistům. Projekt vychází z úkolu č. 63 Akčního plánu prevence kriminality na léta 2016 – 2020, Zajišťovat vzdělávání v oblasti prevence kriminality se zaměřením na preventivní působení v sociálně vyloučených lokalitách a lokalitách sociálním vyloučením ohrožených; vychází ze Strategie pro práci Policie ČR ve vztahu k menšinám.
V rámci semináře byly obecně představeny priority MV a PČR v oblasti práce PČR v multikulturním prostředí s využitím zážitkové pedagogiky jako účinného nástroje vzdělávání příslušníků PČR. V rámci této aktivity jsou pořádány kurzy, kdy se policisté, kteří se zúčastní 4 denního kurzu, snaží pochopit nálady a pocity menšinových skupin při plnění zadaných úkolů. Hlavním nástrojem je reflexe za přítomnosti zkušených psychologů a možného nového prahu empatie vůči menšinám na principu prožitku, který je nepřenositelný.
plk. Mgr. Ivana Ježková, MBA publicistka projektu