Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Plzeňský kraj název

Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje

Seniorka neodhalila fintu

Přišla o 50 tisíc korun  

     Policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování zjišťují okolnosti případu, který kvalifikovali jako přečin podvod. Včera po třetí hodině odpoledne se na policisty obrátila 86letá žena z Plzně. Oznámila, že se zřejmě nechala oklamat a přišla o peníze. Odpoledne jí zazvonil telefon a mužský hlas ji pozdravil jako svoji babičku. Seniorka byla tedy v přesvědčení, že jde o jejího vnuka. Údajný příbuzný ji požádal o finanční hotovost. Tvrdil, že je zrovna v bance a žádá si o úvěr na nákup automobilu a zároveň se zeptal, jestli by mu nemohla půjčit 140 tisíc korun. Babička mu odpověděla, že peníze mu samozřejmě půjčí, ale že má u sebe pouze 50 tisíc korun. Na to jí hlas v telefonu řekl, že pro peníze pošle svého kamaráda a heslo při předávání peněz bude Honza. Paní tedy čekala před barákem, za chvíli k ní přišel nějaký muž, který jí podal mobilní telefon s tím, že má svému vnukovi potvrdit předání peněz. Když seniorka 50 tisíc předala, odešla domů. Po chvíli se rozhodla, že vnukovi zavolá a zeptá se, jestli peníze dostal. Pravý vnuk bohužel o ničem nevěděl a paní zjistila, že byla podvedena.
         Mladík, který si přišel pro finanční hotovost, byl přibližně ve věku kolem 30 let, štíhlé postavy vysoké 180 centimetrů. Měl krátké černé vlasy a tmavé oči. Oblečen byl do tmavě modré bundy se světlejšími náplety kolem krku, rukávů a spodní části oděvu. Kalhoty měl také tmavé. Přes bundu měl šikmo posazenou taštičku bílé barvy s černým nápisem.
         Znovu důrazně varujeme všechny seniory, aby v žádném případě nepředávali peníze do rukou cizích osob a to ani přesto, že se domnívají, že po telefonu mluví se svými příbuznými. V současné době podvodníci používají mnoho triků a hlavně využívají důvěřivosti seniorů. Každý než předá někomu finanční hotovost či si někoho pustí do bytu, by si měl ověřit pravost slov. Jakmile se bude zdát jednání cizích lidí podezřelé, raději ať občané kontaktují tísňovou linku 158. Žádáme také potomky, aby svým rodičům či prarodičům vysvětlili, že důvěřivost se nevyplácí.

por. Ing. Martina Korandová
27. ledna 2012

vytisknout  e-mailem