Policie České republiky – KŘP Libereckého kraje
Smrt novorozence stále neobjasněna
KRAJ - Speciální vyšetřovací tým pracuje od 11. února 2017 na objasnění případu usmrceného novorozence nalezeného v kontejneru na komunální odpad v Liberci v ulici Na Bídě. Policisté provedli stovky úkonů, nyní probíhá tzv. plošný screening natipovaných žen. Státní zástupce rovněž prodloužil lhůtu v souvislosti s prošetřováním případu do příštího roku.
Od 11. února 2017 vyšetřují krajští kriminalisté smrt novorozeného dítěte, které našel náhodný svědek v kontejneru na komunální odpad nedaleko centra Liberce, v ulici Na Bídě. O dva dny později provedená soudní pitva kriminalistům potvrdila prvotní podezření, a to, že dítě zemřelo násilnou smrtí. Současně pitva prokázala, že bylo dítě porozené v 9. měsíci těhotenství, narodilo se živé, bez jakýchkoliv zdravotních komplikací.
Od doby nálezu mrtvého dítěte provedli kriminalisté stovky úkonů k objasnění události a ztotožnění ženy, která dítě porodila a zřejmě i usmrtila. Provedli prověrky na ubytovnách, ve zdravotnických zařízeních, u praktických lékařů i lékařů specialistů – gynekologů. Prověřovali ženy, které otěhotněly v polovině roku 2016. Kriminalisté se zaměřili také na lékárny, a to nejen v Liberci, ale v celém kraji, a to z důvodu, zda se někdo nedotazoval nebo nepožadoval léky na poporodní komplikace, či alespoň tyto problémy nekonzultoval.
S ohledem na polohu Liberce, který sousedí s Polskem a Německem, se tým kriminalistů zaměřil i na spolupráci s těmito státy. Nelze v tuto chvíli vyloučit ani alternativu, že dítě bylo do Liberce dopraveno a následně vhozeno do kontejneru právě z těchto příhraničních zemí. Spolupráce s těmito zeměmi nadále trvá, naopak nově se rozšířila i se Slovenskou republikou. Kriminalisté také spolu s policisty s cizinecké policie prověřují cizinky, které se buď přechodně, nebo trvale, zdržují na území Liberce.
Dalším z úkonů při prověřování smrti novorozence je plošný screening, který v současné době kriminalisté provádějí. Jedná se o zajišťování biologického materiálu u žen, které si kriminalisté natipovali podle předem stanoveného klíče. Jedním z kritérií bylo předem vymezené věkové rozmezí a určitá vazba k místu nálezu dítěte, případně jeho okolí. V první fázi má plošný screening podstoupit na 400 žen a není vyloučeno, že se jejich počet bude zvyšovat. Je ale nutné zdůraznit, že účastnice plošného screeningu nejsou osoby podezřelé, ale tzv. eliminační, které se za účelem zjištění pachatele závažného zločinu dobrovolně podrobují plošnému provádění identifikačních úkonů. Veškeré zajištěné vzorky jsou následně zasílány na Kriminalistický ústav v Praze a porovnávány se stopami, které byly zajištěny na místě nálezu novorozence.
Vyšetřování smrti novorozeného dítěte je tak stále aktivní. Celou záležitost dozoruje Krajské státní zastupitelství Ústí nad Labem, pobočka Liberecm, které současně kontroluje postup ve vyšetřování a provedené úkony. Po administrativní stránce nyní KSZ Ústí n/Labem, pobočka Liberec, prodloužilo lhůtu na další prověřování, a to až do února 2018. Na objasnění případu pracuje od počáátku vytvořený speciální tým složený jak z krajských kriminalistů, tak i kriminalistů z Územního odboru Liberec.
8. září 2017
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
KŘP Libereckého kraje, tisková mluvčí