Policie České republiky  

Přejdi na

Naším cílem je Vaše bezpečí


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Název kraje

Policie České republiky – KŘP Olomouckého kraje

Snažil se být obezřetný, i přesto nakonec podlehl propracované taktice podvodníků

OLOMOUC - Do bitcoinmatu vložil téměř půl milionu korun. 

Začátkem týdne přijal 35letý muž z Litovle hovor od údajného bankovního pracovníka, který mu oznámil, že se stal nejspíš obětí podvodu. Současně se jej dotázal, zda ví o transakci ve výši 250 000 korun, která má být převedena z jeho účtu na ruský bankovní účet. Z důvodu, že takovou platbu nezadával a v obavách o své finance, s úředníkem bez zaváhání spolupracoval. K jeho počátečnímu neobezřetnému počínání přispělo i to, že volající znal údaje k jeho osobě, včetně čísla občanského průkazu. Po krátké konverzaci mu úředník sdělil, že jej bude kontaktovat pracovník banky, ve které má muž veden účet a také kriminální policie.

Další hovor na sebe nenechal dlouho čekat. Od domnělých pracovníků své banky se dozvěděl, že byl podvedený, a z tohoto důvodu by mělo dojít na jeho účtu ke zmrazení předschválených úvěrů a nemožnosti čerpání půjček a hypoték.

Včerejšího dne dopoledne jej při cestě do banky opětovně telefonicky kontaktoval údajný bankéř. Ten po něm požadoval, aby si vybral částku předschváleného úvěru a tu vložil na náhradní a bezpečný účet vytvořený bankou. Muž s takovým postupem však nesouhlasil a chtěl potvrzení, že je vše řešeno ze strany policie. Důkazu se mu dostalo záhy, a to pouze ve formě telefonického hovoru. Kontaktoval jej domnělý kriminalista, který mu potvrdil, že došlo k napadení jeho účtu a je potřeba, aby s bankéřem po telefonu spolupracoval.

Takové potvrzení muži stačilo k tomu, aby na pobočce banky vyřídil úvěr ve výši téměř půl milionu korun, který si rovnou vybral v hotovosti. Během celého jednání měl bankéře neustále na telefonu, prý za účelem nasbírání důkazů pro další šetření policie. Poté jej volající poslal do olomouckého obchodního domu ke speciálnímu vkladomatu. Ještě před započetím vkládání peněz požadoval muž ověření, že je účet, na který budou peníze připsány, opravdu veden na jeho jméno. Falešný bankéř mu nadiktoval webovou adresu, po jejímž otevření zde muž zadal svůj telefonní kontakt a heslo, kterým bylo jeho rodné číslo. Poté byl přesměrován na podvržené stránky své banky. Zde viděl, že majitelem účtu je opravdu on a bankéř je správcem účtu. Po tomto ujištění bohužel uvěřil, že jde o bezpečný postup a do bitcoinmatu vložil postupně celou částku vybraného úvěru.

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, na který trestní zákoník ukládá trest odnětí svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitý trest.

Upozorňujeme majitele bankovních účtů, aby nereagovali na telefonní hovory, SMS zprávy a e-maily, ve kterých se je někdo pokouší vmanipulovat do situace, že došlo k napadení jejich konta a finanční prostředky jsou v ohrožení. Pokud by tomu skutečně tak bylo, banka by již sama učinila patřičná opatření. V případě pochybností doporučujeme kontaktovat svoji banku.

por. Bc. Petra Vaňharová
5. srpna 2022

vytisknout  e-mailem