Policie České republiky – KŘP Plzeňského kraje
Snížená viditelnost a chodec
KLATOVSKO - Policisté se zaměřili na chodce, kterým předávali předměty s reflexními prvky. Chodci znáte své povinnosti?
Policisté v Plzeňském kraji i na Klatovsku, v rámci tematické dopravně preventivní akce, se zaměřili na chodce, kteří se pohybují v dopravním prostředí za snížené viditelnosti. V pátek 11. října letošního roku v ranních hodinách se nacházeli v blízkosti komunikací v Klatovech a upozorňovali chodce na platnost zákona:
Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.
Policisté z oddělení tisku a prevence i dopravního inspektorátu rozdávali chodcům různé předměty s reflexními prvky.
- Reflexní prvek odráží světlo zpět ke zdroji a tím zvyšuje viditelnost za snížené viditelnosti i za tmy.
- Umístit jakýkoli předmět s reflexními prkvy je důležité při chůzi mimo obec nebo na neosvětlených místech, při soumraku i v nočních hodinách, pokud se vyskytuje mlha.
- Pásky doporučujeme umístit na zápěstí ruky nebo nohu, tašku a vždy směrem do komunikace a přívěsky na tašku či batoh.
- Vedle reflexních pásků existují další například přívěsky, nášivky i další předměty.
- Chodec při chůzi mimo osvětlená místa může využít i vestu s reflexními prvky.
- Osobám se sníženou pohyblivostí doporučujeme umístit reflexní prvek i na hole - podpora při chůzi.
- Osobám tlačícím dětský kočárek – reflexní prvky upevnit zejména na přední část, protože vjíždíme s kočárkem nejdříve na komunikaci.
Pojem snížená viditelnost: je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu.
Když řidič uvidí chodce neznamená, že okamžitě zastaví vozidlo: například na vzdálenost 30 metrů, rozeznává nebezpečí na 60 metrů, rozhoduje se o manévru 120 metrů a na vzdálenost 150-180 metrů dokončuje úhybný manévr.
Děti by na silnicích měly být co nejlépe vidět. Doporučujeme používat světlé oblečení, školní tašku, oblečení i obuv s reflexními doplňky.
Jakékoli bezpečnostní prvky jsou důležité pro dobrou viditelnost, tak je používejte k zajištění svého bezpeční na komunikaci.
nprap. Ladmanová Dana
11. října 2019