Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Jihočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Jihočeského kraje

Řidiči přezujte na zimní pneumatiky

Jihočeský kraj – Motoristé, zima se pomalu blíží, buďte připraveni! (Hlasová schránka 974 233 116) 

Jihočeští policisté apelují na řidiče vozidel: Řidiči, přezujte  svá vozidla na zimní pneumatiky včas!  I přesto, že zima dle kalendáře začíná „ až“  21.prosince, neustále klesající teploty naznačují, že se již opravdu blíží a proto by správní motoristé měli  letní pneumatiky  uložit  do sklepů  či garáží  a své  vozidlo na zimu řádně připravit. 

               Zákon  č. 361/2000 Sb. O provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů ( zákon o silničním provozu), konkrétně  § 40a v platném znění, přikazuje použití zimních pneumatik v místech, která jsou označená dopravní značkou „Zimní výbava“ (C15a) a to v období od 1.listopadu do 31. března. Každý správný motorista ví, že zima není jen v horských oblastech a proto s jejím příchodem  a v předstihu byl měl své vozidlo přezout!

                Důvod je prostý. Jde nejen o Vaši bezpečnosti, ale rovněž o bezpečnost všech účastníků silničního provozu! Prevence není v tomto směru nikdy dost.  Vozidlo, vybavené zimními pneumatikami, má vyšší adhezi (přilnavost) na sněhu, ledu i na suchých studených vozovkách, lepší stabilitu při průjezdu zatáčkami a podstatně kratší brzdnou dráhu. Pro představu: šířka přechodu pro chodce je pouhé 3 metry, brzdná dráha osobního vozidla vybaveného zimními pneumatikami na suché vozovce, při teplotě 0 st. C a rychlosti 60 Km/h, je právě o tyto 3 metry kratší, než při použití letních pneumatik. Uvědomme si, že právě tyto 3 metry mohu znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

                Kdy je nejvhodnější přezout  Vašeho plechového miláčka? Léty prověřeným pravidlem je fakt, že pokud teplota klesne pod 7 st. C, je čas pro přezutí. Od této teploty se začínají projevovat rozdíly mezi letní a zimní pneumatikou. Letní pneumatiky při teplotě pod 7 st. C tuhnou a zhoršují se tím jejich vlastnosti.

               Pneumatiky určené pro zimní provoz mají většinou jednotné označení a to na svém boku. Jedná se o písmena M+S - bláto+sníh (mud+snow) nebo (winter) – zima.

 Řidiči,víte že:

*   Je nutné obout vozidlo pouze zimními pneu!  Při montáži pouze 2 ks zimních pneumatik, například na poháněnou přední nápravu, zajistíte rozjezd vozu. Pokud však na zadní nápravě necháte pneumatiky letní, které v zimním období ztrácejí takřka veškeré svoje jízdní vlastnosti, můžete velmi lehce dostat vozidlo do smyku. Pokud necháte zimní pneu pouze na zadní nápravě a na přední necháte pneumatiky letní, je velmi pravděpodobné, že při zatočení nebude vozidlo reagovat a pojede rovně!

*   Zimní pneumatika stárne podstatně rychleji než pneumatika letní. Je to díky používání více druhů olejů a směsí silic, než u pneumatik letních. Tyto přísady se postupem času z pneumatiky vytrácejí díky chemickým procesům.

*      Minimální hloubka dezénu  činí nejméně 4 mm. Pokud klesne hloubka dezénu pod 4mm, pneumatika již nemá díky úbytku vzorku dostatečné schopnosti záběru. Například pokud klesne hloubka dezénu pod doporučené minimum, pravděpodobně se setkáte s problémy nejen při jízdě ale už při samotném rozjezdu, kdy pneumatiky začnou prokluzovat! Pro vozidla převyšující nosnost 3 500 kg platí hloubka dezénu nejméně 6 mm.

*   Uplatnění pro zimní pneumatiky je  5 měsíců  

   Zimní pneumatika má uplatnění nejen na zasněženém povrchu. Její využití začíná už při poklesu teploty pod +7°C. Nezapomínejte, že i když je během podzimního dne +10° až 12°C mohou večerní a hlavně noční teploty klesnout podstatně níže!

                 Motoristé, uvědomme si fakt, že i přes to, že obujete zimní pneumatiky, nemůžeme jezdit na sněhu a ledu stejně  jako po suché silnici. Fyzikální zákony platí i pro vozidla se zimními pneumatikami.

Současné „dušičkové počasí“ , tedy spadané listy na vozovku a bahno, které zemědělci vyvezou na pozemní komunikace se mohou stát  pro některé motoristy, jenž nepočítají se zvýšenou opatrností,  stejně tak nebezpečné jako vozovka zasněžená či namrzlá! 

Jihočeští policisté, zejména policisté dopravní, se v nejbližších dnech zaměří právě na problematiku zimního obutí. Sankce za nerespektování zimního obutí činí až 2 000 korun.

Řidiči, přejeme Vám bezpečnou jízdu a šťastný návrat z Vašich cest bez nehod!  

por. Mgr. Bc. Hana Millerová, jh.pis@pcr.cz   

1.listopadu 2017

vytisknout  e-mailem