Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Loupeže?

Kdepak, jen výmysly 

První srpnové pondělí se stalo pro náchodské kriminalisty dnem několika objasněných loupeží. Tedy přesněji řečeno, ony to vůbec žádné loupeže nebyly. Po několikatýdenním prošetřování tří případů policisté zjistili, že údajné oběti lhaly. Důvody ke svému jednání měly různé, nejčastěji však obavy z reakce partnera na utracené či ztracené peníze. 
 
K první údajné loupeži došlo kolem desáté hodiny večer začátkem července letošního roku v Náchodě před bývalým areálem Tepny. Dvaapadesátiletý muž na policii oznámil, že po něm neznámý pachatel požadoval peníze, a když mu nevyhověl, udeřil jej do tváře. Pak se muž zalekl, vytáhl peněženku s osmi sty korunami, kterou mu lupič vytrhl a utekl s ní pryč. Policisté si mužovu verzi vyslechli, zapsali a začali vyšetřovat. Současně s pátráním po lupiči však také ověřovali, zda je muž svou výpovědí neklame. Jejich, dnes již víme, že oprávněné pochyby, podtrhoval i fakt, že muž na místě do přístroje na kontrolu alkoholu nadýchal 2,20 promile a na těle neměl žádné stopy po políčku ani jiné zranění. Důkladné prověřování nakonec ukázalo, že si muž loupež jen vymyslel, sám se v těchto dnech ke lži i doznal.
 
Druhá loupež se měla stát o týden později v odpoledních hodinách, také v Náchodě. Na policii učinila oznámení třiadvacetiletá žena, která uvedla, že jí v parku na lavičce před nádražím okradli tři mladíci. Popsala, že jeden jí držel, další dva jí vytrhli z ruky peněženku s doklady a finanční hotovostí 1.800 korun a pak utekli. Jenže důkladné ověřování výpovědi a časových údajů přinášelo určité nesrovnalosti. Žena nakonec včerejšího dne přiznala, že si údajně uloupené věci sama zapomněla u telefonního automatu. Než si to uvědomila a vrátila se pro ně, někdo je mezitím sebral. Důvodem jejího výmyslu o loupeži byla obava z reakce manžela, podle slov mladé ženy, poněkud vznětlivého. Policisté nakonec údajnou loupež překvalifikovali na trestný čin krádeže. Nenechavce samozřejmě dále hledají, ale pachateli místo původních až 10 let vězení za loupež, hrozí maximálně dvouletý trest odnětí svobody.
 
Třetí případ policisté zaevidovali před 14 dny v Broumově a velmi se podobá prvnímu. Pětadvacetiletý muž nahlásil na policii, že jej předešlé noci mezi půlnocí a jednou hodinou na autobusovém nádraží napadla skupinka mladíků. Zkopali ho, prohledali mu kapsy a ukradli mu mobil, doklady a peníze. Podrobné vyšetřování však ukázalo, že to bylo jinak. Mladý muž věci poztrácel, když se velmi opilý vracel domů. Když věci nenašel, vymyslel si, že byl přepaden. Po několika týdnech pátrání po neexistujících pachatelích, tak konečně policisté mohli případy uzavřít.
por. Bc. Eva Prachařová
4. 8. 2009

vytisknout  e-mailem