Policie České republiky  

Přejdi na

Služba veřejnosti a prestižní povolání


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Královéhradecký  kraj název

Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje

Srnec v křižovatce

HRADECKO – Ke střetům se zvěří dochází i ve městě. 

V brzkých ranních hodinách došlo v Hradci Králové dne 23. května 2019 k dopravní nehodě, při níž se osobní vozidlo jedoucí po ulici Roudničská směrem do Roudničky střetlo v prostoru křižovatky se zvěří. Srnec řidiči vběhnul do jízdní dráhy z levé strany. Dopravní policisté se však se střety se zvěří ve městech setkávají, relativně nedávno se zvěř pohybovala například v prostoru křižovatky u Tesly v Hradci Králové. 

Zvěř má tendenci se pohybovat za svítání a za soumraku. Zvíře při nočním oslnění světlomety vozu ztratí možnost identifikovat polohu přijíždějícího auta, protože noční živočichové vidí ve tmě lépe než za světla. Oslnění světly tak zvíře zmate, to pak zůstane stát strnule na silnici a neuteče. Prevencí střetu je snížená rychlost, zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost náhlého objevení zvířete. Je běžné, že řidiči ve tmě spatří záblesk očí zvířete dříve, než zvíře celé. 

Co dělat v případě hrozícího střetu se zvěří?
Nikdy nestrhávejte volant ani nekličkujte. Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle dostupných odhadů odborníků může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti. Jakmile se zvěř objeví na silnici, je třeba vypnout dálková světla, přibrzdit a pomalu pokračovat. A být dále na pozoru. Divoká zvěř se často pohybuje ve stádech. Proto je dobré počítat s dalšími kusy v okolí silnice.

Co dělat, pokud ke střetu došlo? 
Když střetu nezabrání ani prudké brzdění a stane se nehoda, řidič by měl ihned poté zapnout výstražné blikače a postavit na silnici varovný trojúhelník. Pokud dojde při střetu dopravního prostředku se zvířetem ke smrti zvířete, je řidič povinen nahlásit to mysliveckému hospodáři dané honitby, který přijede a označí uhynulé zvíře žlutou plombou. Usmrcené či zraněné zvíře by motorista určitě neměl ze silnice odklízet. Mohlo být nemocné, a to laik jen stěží pozná a zraněné zvíře může člověka ošklivě poranit. Kontaktujte proto bezplatnou linku 158. Operační důstojník ví, koho pro bezpečné odklizení zvěře z komunikace kontaktovat. Zvíře nenakládejte do auta. Mohlo by to být později posouzeno jako pytláctví.

Ke střetům se zvěří dochází například i na dálnici, a to nejčastěji v prostoru dálničních nájezdů a sjezdů, blíže jsme informovali zde.

Od začátku tohoto roku evidují policisté v Královéhradeckém kraji bezmála 2000 dopravních nehod, přičemž zhruba ve 400 případech se právě jedná o střety se zvěří. 

por. Ing. Magdaléna Vlčková, MBA
24. května 2019
 


 

vytisknout  e-mailem