Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje
Třináct řidičů řídilo pod vlivem
MĚLNICKO - Dopravní policisté se zaměřili na návštěvníky pískovny v Mlékojedech.
V sobotu a v neděli zaměřili dopravní policisté svou činnost na řidiče, kteří odjížděli z Mlékojed. V pátek a v sobotu se v baru na břehu pískovny konají různé hudební produkce. Přijíždějí sem stovky lidí ze širokého okolí a svůj pobyt si zpestřují požíváním alkoholu. Velmi alarmující je zjištění, že konzumenti alkoholu usedají opilí za volant a pod vlivem alkoholu ohrožují ostatní řidiče a účastníky silničního provozu.
Během soboty a neděle dvanáct z kontrolovaných řidičů ve věku od 20 do 40 let řídilo pod vlivem alkoholu, jeden pod vlivem drog. Třetina z nich byla žen. Jedenáct řidičů nadýchalo do jednoho promile alkoholu. Dopustili se tak přestupkového jednání. Spisový materiál předají policisté k vyřešení příslušnému správnímu orgánu. Osmadvacetiletá řidička nadýchala více než jedno promile alkoholu. Svým jednáním se dopustila trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí ji nyní trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.
Jeden z řidičů odmítl orientační test na drogy. Velmi kuriózní bylo jeho odůvodnění. Policistům uvedl, že se testu nepodrobí, neboť je pravidelným uživatelem návykových látek a jeho test by byl pozitivní. To si však nejspíše neuvědomil, že pokud test odmítl, dopustil se rovněž přestupku, který i v jeho případě vyřeší příslušný správní orgán.
V sobotu kolem 18. hodiny na cestě k Mlékojedům nacouval třiadvacetiletý řidič osobního vozidla do dopravního značení. Byl sice střízlivý, ale policisté na místě zjistili, že má vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.
Policisté se na tuto lokalitu a na neukázněné řidiče zaměří i v následujícím období.
Alkohol ani drogy za volant nepatří.!
Alkohol a drogy výrazně ovlivňují schopnost vnímání, rozlišování a rozhodování řidiče.
Alkohol se po požití nápoje, který jej obsahuje, postupně dostává z trávicího systému do krve. Protože není v organismu ve větším množství běžně přítomen a lze jej tak pokládat za cizorodou látku – drogu –, snaží se jí tělo odbourat. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí. Vyloučení části alkoholu probíhá prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek je zpracován v trávicím systému. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Ani černá káva nebo tučná jídla zde nemají potřebný účinek. A nějaká zázračná pilulka proti opilosti neexistuje.
Dalším nebezpečím, které mnoho řidičů často podceňuje, je záludný zbytkový alkohol následná „kocovina“ s celkovým útlumem. Výsledky výzkumů jasně ukázaly, že již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Vzrůstá tendence riskovat, nepřiměřeně se zvyšuje sebedůvěra, zhoršuje se schopnost rozeznat pohybující se světla a také se špatně odhadují vzdálenosti.
por. Mgr. Markéta Johnová
tisková mluvčí P ČR Mělník
19.6.2018