Národní protidrogová centrála SKPV PČR
Tuny drog uskladněné v Liberci. Pomůže veřejnost dopadnout pachatele?
Případ Krone, ve kterém šlo o nelegální obchod s kokainem a hašišem v tunovém množství, byl předán soudu. Hlavní zadavatel drogových zakázek – obviněný cizinec, je ve vazbě v Německu. Vilém Kováč, který je obžalovaný z organizování rozsáhlé drogové trestné činnosti, je však stále na útěku. Europol ho zařadil na seznam padesáti nejhledanějších lidí Evropy. Policie vyzývá veřejnost, aby pomohla s pátráním. Pokud muže poznáváte a víte, kde by se mohl skrývat, prosíme o zprávu na linku 158.
Jeden z hlavních aktérů, cizinec s kontakty na narkobarony, je ve vazbě v Německu. Jeho trestnou činnost policie dál vyšetřuje. Podle zjištění kriminalistů byl v kontaktu s kartely a zločineckými organizacemi téměř po celé Evropě a domlouval drogové obchody s kokainem v tunovém množství přímo z Jižní Ameriky a dovoz hašiše z Blízkého východu.
Devětačtyřicetiletý Vilém Kováč je obviněn z toho, že dalším mezinárodním zločineckým skupinám poskytoval logistiku a neoprávněně přechovával narkotika, a to díky své organizované zločinecké skupině, kterou kolem sebe postupně vybudoval.
Minimálně od roku 2018 v Liberci v podstatě vedl drogový velkosklad. Podle zjištění kriminalistů také dokázal poskytnout spediční firmy, které přepravovaly zboží se stovkami kilogramů kokainu nebo hašiše. K úkrytu sloužily například banány, plechovky s tuňákem, cestovní kufry, železná ruda, žulové desky, papírové podtácky nebo kukuřičné lupínky.
Přes tunu kokainu a tři a půl tuny hašiše obvinění podle zjištění policie uskladnili v Liberci a drogy distribuovali dalším zločineckým skupinám. Z některých států Evropské unie si pro ně přijeli kurýři, do jiných byly vysílány kamiony se zbožím a ukrytými drogami.
Hodnota pašovaných narkotik dosahovala několika miliard. Kováčova skupina je stihaná též za dovoz cigaret s daňovým únikem přes 84 milionů korun. Policie ČR zajistila dva kamiony nezákonně dovezených cigaret, v Ekvádoru se podařilo zajistit přes půl druhé tuny kokainu v zásilce tuňáků, ve Slovinsku 101 kg kokainu v krabicích s banány, v Lotyšsku přes 900 kg hašiše v žulových deskách a přes 180 kg hašiše bylo zajištěno v cestovních kufrech v Holandsku.
Mezinárodní drogová trestná činnost byla tak rozsáhlá, že pod záštitou Eurojustu vznikly dva mezinárodní vyšetřovací týmy. Česká republika byla v obou zastoupena Národní protidrogovou centrálou a Krajským státním zastupitelstvím v Ústí nad Labem, pobočkou v Libereci. Velmi důležitá byla také spolupráce s Europolem, který týmům poskytl rozsáhlé analýzy dešifrovaných komunikací z platforem SkyECC a Encrochat.
Před rokem proběhla rozsáhlá mezinárodní akce v devíti státech Evropské unie a v USA, při které bylo za organizovanou drogovou trestnou činnost, krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti zadrženo celkem 44 lidí, z toho devět Čechů. Další kokain, řádově v kilogramech, policie našla při domovních prohlídkách na Slovensku a v Německu. Členům organizované zločinecké skupiny policie také zajistila finanční prostředky, nemovitosti, vozidla a luxusní hodinky v celkové hodnotě přesahující 40 milionů korun.
Téměř roční vyšetřování odhalilo bezprecedentní rozsah trestné činnosti, aktuálně krajská státní zástupkyně podala k soudu obžalobu proti jedenácti osobám a jedné firmě.
Na Viléma Kováče je vydán Evropský zatýkací rozkaz. Policie má k dispozici varianty jeho aktuální podoby a žádá občany o jakékoli informace, které by mohly vést k jeho dopadení.
Vilém Kováč je obžalován z organizování zločinecké skupiny. Za mimořádně závažnou drogovou trestnou činnost hrozí obžalovanému v případě odsouzení výjimečný trest s horní hranicí trestní sazby až 24 let vězení, protože se podílel na mezinárodních drogových obchodech v celkovém prokazovaném rozsahu 7,5 tun narkotik.
29. listopadu 2023
kpt. Lucie Šmoldasová
tisková mluvčí NPC SKPV PČR