Policie České republiky – KŘP Královéhradeckého kraje
Další okradený senior
TRUTNOVSKO - Gauner připravil muže o 30 tisíc korun
Ve středu 26. 6. 2013 se krátce po poledni na policisty z Hostinného obrátil s žádostí o pomoc dvaaosmdesátiletý muž z Chotěvic, který se stal obětí dosud neznámého gaunera. Policisté provedeným šetřením zjistili, že důvěřivého pána v jeho domě navštívil zatím neznámý muž s tím, že je pracovníkem energetických závodů a jde zkontrolovat stav elektroinstalace. Senior, aniž by si uvědomil hrozící nebezpečí, pustil jemu neznámého muže do svého soukromí. Pachateli potom stačilo několik minut k tomu, aby oznamovateli odcizil finanční hotovost ve výši 30 tisíc korun. Z výpovědi poškozeného vyplynulo, že zloděj po krádeži od jeho domu odjel černým motorovým vozidlem dosud nezjištěné značky. Muži zákona uvedený případ zadokumentovali pro podezření ze spáchání přečinu krádež, za který může být soudem uložen trest odnětí svobody až na dva roky.
Policie České republiky v Trutnově chce tímto článkem opětovně upozornit všechny občany, zejména potom seniory, aby nedávali zlodějům a podvodníkům šanci. Naše starší spoluobčany žádáme především o to, aby byli obezřetní v jednání s cizími lidmi. Při podezření, že dochází k jakémukoli nezákonnému či podezřelému jednání, ihned věc oznamte na nejbližší policejní služebně či přímo na linku 158. Pachatelé této trestné činnosti zneužívají především Vaší samoty, vstřícnosti a maximální ochoty s nimi komunikovat.
Právní rozměr
V souvislosti s touto trestnou činností páchanou na důchodcích přichází v úvahu dle trestního zákoníku naplnění znaků skutkových podstat přečinů krádež a podvod. V případě, že senioři pozvou pachatele dobrovolně do svého bytu či domu, nejednáseotrestný čin porušování domovní svobody. Přichází zde rovněž v úvahu násilná trestná činnost, kterou může být loupež a vzhledem k zdravotnímu stavu našich seniorů při použití fyzického násilí může dojít i ke spáchání trestného činu ublížení na zdraví či omezování osobní svobody.
Scénář zlodějů bývá podobný, ne-li stejný:
- zpravidla jsou dva, jeden upoutá pozornost a druhý krade
- vyhledávají staré, osaměle žijící občany
- jsou to pro ně vždy cizí lidé
- vydávají se za pracovníky různých institucí, nebo tvrdí, že dobře znají jejich blízké
- vetřou se do domu či bytu pod záminkou: odpočtu elektrické energie, plynu, vody, údajné výhry či dědického řízení, domovního prodeje, koupě věcí, jejich údajné tísně
- používají trik s rozměněním bankovky, většinou 5000 nebo 2000 korun
- přitom zjistí, kde máte celoživotní úspory, které poté ukradnou
- pozor na lákavé zprávy o zvýšení důchodu, vrácení přeplatku nebo výhře
- často žádají podepsat různé smlouvy nebo dokumenty (pojištění, televize, rozhlas)
Bezpečnostní zásady:
- zabezpečit dům (kukátko, řetízek)
- sousedská výpomoc, dobré vztahy
- při každém podezření volat policii
- neotvírat neznámým osobám
- nechlubit se cennostmi
- požádat o předložení služební průkaz nebo jiného dokladu - zavolat na úřad
- instituce většinou domlouvají návštěvu svých pracovníků telefonicky předem
Jak se bránit možnému okradení:
- nedávat se do hovoru s cizími lidmi, kteří by jednali podle tohoto scénáře
- nepouštět je do domu či bytu
- požádat o pomoc sousedy nebo rodinu
- ihned volat Policii České republiky na linku 158
por. Bc. Udo Ertner
27. 6. 2013 ve 13:30
čtěte také:
vytisknout
e-mailem
Facebook