Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Úspěšný výkon policistky se psem Kubou

KLADENSKO – První místo a ocenění za nejlepší stopu závodu.

Nadpraporčík Ing. Jitka Jozová se od svého dětství věnuje sportovní kynologii. Se svými psími svěřenci tráví veškerý volný čas, ať už na kynologických cvičištích nebo v přírodě. Příprava jejich výcviku je zaměřena pro účely služební a sportovní kynologie. Po absolvování vysoké školy nastoupila na dráhu policistky a šestnáct let působí na skupině kynologie Středočeského kraje, kde v současné době je již šestým rokem, jako koordinátor kynologické skupiny.

Policejní služba „psovodů“ v Kladně nekončí po odvedené pracovní činnosti, neboť se musí starat o své psí parťáky i ve svém volném čase, a to i po skončení policejní služební doby. Většina policistů ze skupiny kynologie ke svým služebním svěřencům, se kterými skládají různé zkoušky a zúčastňují se soutěží, má doma ještě další psí kamarády, se kterými chodí na kynologická cvičiště a i se svými čtyřnohými soukromými parťáky navštěvují taktéž psí závody.

Se čtyř a půl letým psem jménem Jakub se Jitka zúčastnila 3. Výběrové soutěže IGP 2022, která se konala na Lounsku v obci Slavětín nad Ohří od 16. do 17. dubna 2022. V této soutěži mezi 48 závodníky zvítězili. Současně s tímto prvním místem získali ocenění za nejlepší stopu závodu.

Tyto výběrové soutěže jsou kvalifikací na Mistrovství ČR IGP3, které se konají v průběhu jednoho roku čtyřikrát, a to uskutečněním dvou výběrových soutěží na jaře a dvou na podzim. Do výběrové soutěže se dostane pouze pes a psovod, kteří splnili limit na zkoušce. Až po úspěšném splnění bodů ve výběrové soutěži se může zúčastnit Mistrovství republiky ČR.

V předešlých letech získala Jitka již několik ocenění v policejních i civilních soutěžích. Jako jeden z úspěchů z předešlých let si připomeneme služebního psa jménem Morgan, který se umístil na Mistrovství ČR podle Národního zkušebního řádu (kategorie ZVV3) na 2. místě a stal se „vícemistrem“ České republiky. Na tomto závodě Morgan získal ocenění za nejlepší stopu závodu.

Výcvik psů je pro každého psovoda dlouholetá letitá záležitost. V případě Jitky jsou psi a vše související s kynologií velkým koníčkem a především láskou na celý život.