Policie České republiky  

Přejdi na

Pomáhat a chránit


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 
Středočeský kraj název

Policie České republiky – KŘP Středočeského kraje

Pokusil se okrást seniorku

Praha venkov – VÝCHOD – Po telefonu se vydával za vnuka seniorky. 

Brandýští policisté prověřují případ, při kterém se dosud neznámý pachatel pokusil podvést seniorku. K celé události došlo v úterý 1. srpna kolem 13. hodiny. Na telefonní číslo osmaosmdesátileté ženy z Brandýsa nad Labem – Stará Boleslav zavolal podvodník, který ženu pozdravil slovy „ahoj babi“. Dále hovor pokračoval v duchu, že nutně potřebuje půjčit větší finanční hotovost, pro kterou se osobně zastaví. Protože byl seniorce hlas volajícího podezřelý, rozhodla se tuto skutečnost ověřit u rodinného příbuzného. Následně zjistila, že jí její vnuk nevolal a žádné peníze od ní nepotřeboval, proto věc okamžitě oznámila na policii.

Díky své opatrnosti a obezřetnosti nevznikla osmaosmdesátileté seniorce žádná majetková újma. Pokud by jste měli jakékoliv informace k tomuto případu, sdělte je prosím policistům na služebně Obvodního oddělení Brandýs nad Labem nebo telefonicky na čísle 974 881 600. Volat můžete i na bezplatnou linku 158.

Jak se vyhnout podvodu

Podvodníci využívají různé záminky a lsti, aby se dostali k vašim penězům. Chtějí vniknout do vašeho bytu, a pokud z vás nevylákají peníze přímo, ovládají řadu způsobů jak vás okrást.

Nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého bytu.

Nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li, kdo je za nimi.

Pořiďte si panoramatické kukátko, které vám umožní dobře si návštěvníka prohlédnout. Instalujte si na dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře jen pootevřené, a tak můžete některé věci vyřídit bezpečněji.

Zvoní-li opravář, pracovník úřadu či jiných služeb (odečet plynu apod.), nechte si předložit jeho služební průkaz, nebo ještě lépe zavolejte na úřad nebo instituci, na kterou se pracovník odvolává. V případě jakýchkoliv pochybností trvejte na tom, že o nabízenou službu nestojíte.

Nepodléhejte lákavé vidině snadného zbohatnutí. Podomní nabídky výher v loterii nebo výhodných koupí odmítejte – v naprosté většině jde o podvod.

Udržujte dobré vztahy se sousedy v domě a ve vašem okolí. Napište si jejich telefonní čísla, v případě potřeby bývá jejich pomoc nejrychlejší.

Důležitá telefonní čísla (policie, lékař, hasiči aj.) mějte viditelně blízko telefonu, abyste mohli co nejrychleji přivolat pomoc.

Nepodvolujte se nátlaku ze strany rodinných příslušníků, natož cizích lidí, k podpisu závažných dokumentů např. k převedení bytu, domu nebo chaty nebo poskytnutí peněžních půjček. Vše si v klidu a pečlivě promyslete.

Závažná rozhodnutí o vašem majetku konzultujte s právníkem, nechte si poradit od dalších věrohodných osob. Většina institucí a nevládních organizací, která poskytuje pomoc seniorům, nabízí i bezplatnou.

nprap. Mgr. Eva Hašlová
tisková mluvčí PČR Praha venkov – východ
9.8. 2017

 

vytisknout  e-mailem